BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  EKONOMİ

Çin ABD'den bazı tarifelerin kaldırmasını isteyecek

ÇİN Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD'den daha fazla tarım ürünü alınması karşılığında ABD'nin Çin'den ithalata hali hazırda uyguladığı ve uygulamayı planladığı bazı gümrük vergilerini kaldırmasını isteyecek.

Abone ol

Forex Factory'nin haberine göre, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmesi planlanan Liu He, ABD'li yetkililerden, aralarında cep telefonlarının ve laptopların da olduğu 156 milyar dolar tutarında Çin malına 15 Aralık'tan itibaren tarife uygulanması planından vazgeçilmesini, 1 Eylül'de 125 milyar dolar tutarında Çin malı için yürürlüğe giren yüzde 15 gümrük vergisinin kaldırılmasını talep edecek.

ABD ile Çin arasında yaklaşık 16 aydır devam eden ticaret savaşını sona erdirmek için gerçekleştirilen görüşmelerin bugünkü turunda, tarafların ABD-Çin ticaret anlaşmasının "Birinci Aşama"sının metni üzerinde uzlaşmaşa çalışacakları ifade ediliyor.

Ticaret anlaşmasının bu birinci aşamasının Kasım ayında Şili'de yapılacak APEC zirvesinde Trump ve Xi tarafından imzalanması hedefleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Günlük elektrik üretim ve tüketim verileri
Yusuf Güney kaç yaşında Ebru Polat fena saydırdı uçak olayı bomba!
Kartal Kayra Yılmaz ilk resmi maçına çıktı
4 günde 2 kilo verdiren diyet listesi üstelik tokluk garantili!
Selahattin Demirtaş'ın kardeşi ile HDP'li Fatma Kurtulan arasında olay kavga
UEFA Avrupa Ligi'nde toplu sonuçlar
Anadolu Efes Real Madrid'e fark attı
Napoli Vedat Muriç için harekete geçti! Çılgın rakama bakın
Göksel Gümüşdağ: Ahmet Ağaoğlu’na destek vereceğiz
Bebek yüzü olmadan dünyaya geldi doğum uzmanı doktor açığa alındı
Yorumlar