HABER /  POLİTİKA

CHP'li meclis üyesinin Atatürk'le ilgili sözleri tepki çekti

İhlas Haber Ajansı

Çanakkale Belediye Meclisi Kasım ayı 6. Bileşimine 10 Kasım Atatürk’ü anma polemikleri damga vurdu. CHP’li Erdal Gezen’in 'anma' yerine yanlışlıkla 'kutlama' kelimesini kullanması ise büyük tepki çekti.

Çanakkale Belediye Meclisi Kasım ayı 6. oturumu önceki akşam gerçekleştirildi.  Çanakkale Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Erdal Gezen, önüne bakarak okuduğu kâğıtla canlı yayında büyük bir gaf yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 10 Kasım anma etkinlikleriyle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına yüklenen Gezen, “Atamızın vefatının 81. yıl dönümünü kutladık, kendisini minnet ve saygıyla andık. Mustafa Kemal Atatürk hepimizin kahramanı." ifadelerini kullandı.

"CHP'liler yapınca hata, başkaları yapınca gaflet mi?"

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki 10 Kasım etkinliklerinde büyük ses getiren ve polemik konusu olan sirenin erken çalması ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yönelik eleştiriler yapılırken bir söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Esra Yüksel, yaşanan olayların insani bir hata olduğunu ve kasıt olmadığını söyledi. Aynı hatayı CHP’li Gezen’in de yaptığını ve kasıtlı yapmadığını da sözlerine ekleyen Yüksel, “Demin bir olaya şahit olduk, dikkatinizi çekti mi bilmiyorum? Sayın Erdal Gezen, Atatürk’ü anma sunumunu yaparken, ‘Atamızın 81. ölüm yıl dönümünü kutladık’ dedi. Kayıtlara da girmiştir. Sayın Erdal Gezen’de bunda bir kasıt var mı? Demek ki aynı hata sizin bahsettiğiniz şekilde yapılabilir. Yani ‘CHP’li siyasiler yaptığında hata, onun dışındaki herkes gaflet içindedir’ şeklinde bir siyaset olabilir mi?" dedi.

Gezen'den özür açıklaması

Yaptığı hatanın farkına varan CHP Grup Başkan Vekili Gezen, 2. kez söz alarak herkesten özür dileyen bir konuşma yaptı. Gezen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gerçekten böyle bir polemiğe mahal verdiğimden dolayı hepinizden özür diliyorum. Az önce bir metin okumadım, spontane bir girişle başladım. Gerçekten kutlama ifadesi az önce de ifade ettiğim gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. kuruluş yıl dönümdeki ifadeler içindir. Gayri ihtiyari bir algı olarak ağzımdan çıkmıştır. Sehven çıkmıştır. Metnim buradadır ve minnetle saygıyla andık yazmaktadır. Bunun bir polemik konusu yapılmasını üzüntüyle karşılıyorum. Bir grup başkan vekili olarak ve 32 yıllık bir hukukçu olarak böyle bir hataya düşmemem gerektiğini de ifade ediyorum. Ama Atatürk’e bağlılığımı ve Atatürkçülüğümü hiçbir şekilde sorgulatmam, buna da müsaade etmem. Bundan sonra hepimiz açısından böyle bir hataya düşmememiz açısından hepinizden özür diliyorum” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Konyaspor'da Beşiktaş maçı öncesi sakatlık şoku
İBB burs başvurusu ne zaman ne kadar burs ücreti veriyor?
Devletten destek aldı! Şimdi çiftliği var
Anadolu Efes, EA7 Olimpia Milano deplasmanında
LeBron James triple double rekoru kırdı
AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak son haber gedli
Yorumlar 1 yorum