BIST 1.531
DOLAR 7,44
EURO 8,98
ALTIN 411,06
HABER /  OTOMOBİL

Cep yakan hızlı artış! Otomobil fiyatlarına ‘Rekabet’ soruşturması

Otomobil fiyatlarındaki hızlı artış sonrası haziran ayı sonunda otomotiv ve kiralama şirketlerine baskınlar düzenleyen Rekabet Kurumu, önceki gün de bu şirketlere soruşturma açtı.

Abone ol

Rekabet Kurumu, birçok büyük otomotiv markası ve kiralama şirketine 17-18 Haziran tarihlerinde sıfır ve ikinci el fiyatlarındaki hızlı değişimlere bağlı baskınlar düzenleyip, sorular yöneltmiş, yöneticilerin bilgisayarlarına el koymuştu.

Baskınlarda sıfır araçta fiyat birliği ve 2. elde fiyat koruma yapılıp yapılmadığının araştırıldığı ifade edilirken yetkililer bu baskınlardan hiçbir şey çıkmayacağını belirtmişti.

Soruşturma açıldı

Rekabet Kurumu incelemelerini tamamlayarak dün birçok otomotiv markası ve kiralama şirketi için soruşturma açıldığını duyurdu. Açıklamada,  şu ifadelere yer verildi: Rekabet Kurulu 24.07.2020 tarih 20-35/456-M sayılı kararı ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 41. maddesi uyarınca, birinci el (sıfır) ve ikinci el satış pazarlarında faaliyet gösteren şirketlerin dahil olduğu distribütör ve araç kiralama şirketlerinin 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinin ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına karar vermiştir.

KAP'a açıkladılar

Soruşturmaya ilişkin halka açık şirketlerden Tofaş, Ford Otosan ve Doğuş Otomotiv'den KAP'a açıklama yapılırken, otomotiv marka ve kiralama şirketlerinin yöneticilerinden savunma istendi. Bazı otomotiv yetkilileri ise soruşturmayla ilgili olarak, şöyle konuştu: Tahminimiz ikinci eldeki fiyat artışını araştırıyorlar. Ama olayın bizlerle bir ilgisi yok. Hem galeriler hem de bireysel tüketicilerin ilan sitelerine koydukları yüksek fiyatlar yüzünden yapılan şikayetleri dikkate alarak inceleme başlattılar. Bu noktada distribütörlerin yapabileceği bir şey yok.

Madde 4 nedir?

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4'üncü maddesi şöyle: Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 6 ilde birçok yerleşim yeri karantinada! Koronavirüs yasakları başladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Muharrem İnce nereli yaşı kaç Muharrem İnce eşi ve çocukları
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Savunma sanayisinde 'yetenek havuzu' oluşturuldu
Furkan Korkmaz'ın 21 sayısı Philadelphia'ya yetmedi
Güneş patlaması ne zaman 2020 Güneş patlaması ne demek?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailesine başsağlığı mesajı
Muharrem İnce 'Bin Günde Memleket Hareketi' başlattı! İnce, seçim gecesi neredeydi
Küresel piyasalarda durum! Hisseler yükseldi, dolar göstergesi geriledi
Ankara'da FETÖ'nün 'gaybubet evi'ne operasyon! 7 örgüt mensubu yakalandı
Tatil paketi satıcısına 3.5 milyarlık kurtarma! Anlaşma tamam
Yorumlar 4 yorum