BIST 1.402
DOLAR 8,06
EURO 9,69
ALTIN 462,81
HABER /  GÜNCEL

Cemre düşme sırası üçüncü cemre düştü mü 2020

Baharın habercisi olan ve sıcaklıkların artacağı anlamına gelen cemre düşmesinin İkincisi 26-27 Şubat'ta suya düştü. Üçüncü ve son cemre ise 5-6 Mart'ta toprağa düşecek. 

Abone ol

Bahar aylarının ve havaların giderek ısınacağının müjdesini veren cemre düşmesinin ilki 19-20 Şubat arasında gerçekleşti. İkinci cemre düşmesi ise 26-27 Şubat'ta gerçekleşti. Üçüncü cemre ise 5-6 Mart'ta toprağa düşecek. 

Peki ama kor ateş anlamına gelen cemre düşmesi nedir, nasıl olur?

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR: Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

CEMRE HAKKINDA: Anadolu'da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs'ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlıyor ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.

CEMRE DÜŞÜNCE NELER OLUR: İstanbul’da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur. Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmiş. Cemrenin tıptaki anlamı ise halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuki ateşgöynüğü ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak tanımlanıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan-Putin zirvesi 5 Mart'ta Moskova'da yapılacak!
İHA ne demek İHA açılımı ve özellikleri neler?
Sputnik'ten 3 kişi "Çalıntı eyalet: Hatay" haberi nedeniyle gözaltına alındı
Video paylaşım platformu YouTube 5.8 milyon videoyu yayımdan kaldırdı
33 şehit sonrası neden İdlib'deyiz diye soranlara Mahir Ünal'dan yanıt
Bekçi alımı başvurusu yapılacak iller tam liste
SİHA ne demek SİHA açılımı ve özellikleri neler
Cübbeli Ahmet ile Abdullah Ağar birbirine girdi
Kapan-7 Operasyonu başladı JÖH PÖH hepsi görevde
Podolski'den Galatasaray itirafı: Şampiyon olsun isterim
Yorumlar