BIST 1.580
DOLAR 7,37
EURO 8,96
ALTIN 444,16
HABER /  GÜNCEL

Celal Şengör klasiği! Müslüman Türkleri aşağıladı sosyal medya ayağa kalktı

Prof. Dr Celal Şengör, Azerbaycan'da katıldığı bir panelde 'En cahil Türkler Müslüman Türklerdir' dedi. Şengör'ün bu sözleri tepki topladı.

Abone ol

Jeoloji alanında çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. Celal Şengör, Azerbaycan'daki konuşması ile sosyal medyanın gündemine oturdu. 

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, ''Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı?'' sorusuna Şengör, ''Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman Türklerdir'' diyerek yanıt verdi.

''Osmanlı Devleti Türk tarihinin en alt noktasıdır''

Müslümanlığın Türkleri cahilleştirdiğini savunan Şengör, sözlerine, ''Türkler, Müslüman camiasına katıldıktan sonra İslamiyet'in 11. yüzyıldaki çöküşü Türkleri de beraberinde sürükledi. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır.'' ifadeleriyle devam etti.

Sosyal medyada tepki topladı

İslam ve bilim tarihine büyük katkıları olan Müslüman Türklerle ilgili Şengör'ün açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekti. Osmanlı'nın dönemin birçok bilim insanını ve önemli eserleri İstanbul'da topladığını hatırlatan kullanıcılar büyük tepki gösterdi.

En güzel cevabı Ortaylı vermişti

Şengör'ün Müslüman Türkleri cahillikle bağdaştıran sözleri akıllara Şengör'ün en yakın arkadaşı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Fatih Sultan Mehmet'in entelektüel kimliğine ilişkin sözlerini getirdi. Fatih Sultan Mehmet'i "tüm zamanların en entelektüel mareşali" olarak niteleyen Ortaylı "Fatih tüm zamanların en entelektüel mareşali ve döneminin de en bilgin hükümdarıdır" satırlarını kaleme almıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2020 resmi tatilleri kaç gün oldu 13 gün izin al 44 gün tatil yap! Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2020 trafik cezaları tam listesi ne kadar oldu?
Eskişehir'de uyuşturucu operasyonu: 6 gözaltı
Ahmet Davutoğlu yeni parti için İçişleri Bakanlığı'ndan randevu isteyecek
Sörloth krallık yarışında doludizgin!
Fatih Mehmet Maçoğlu açıkladı! Regl izni fikri onun muydu?
Demans nedir evreleri demans hastalığı testi nasıl yapılır?
6'da 6 yapan Beşiktaş durdurulamıyor!
Pırasalı kol böreği tarifi çıtır çıtır olması için...
Alex de Souza İstanbul’a geldi
Galatasaray'ın yeni golcüsü Cyriel Dessers
Yorumlar 39 yorum