BIST 1.096
DOLAR 7,66
EURO 8,98
ALTIN 469,37
HABER /  SAĞLIK

Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Tükek'ten tüyler ürperten İstanbul uyarısı! İstanbul için durum vahim

"Günlük vaka sayılarının en az teşhis konulan vakalardan 3-4 katı fazla olduğunu düşünüyorum" diyen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "İstanbul için durum daha vahim olabilir. Büyük dalga yaklaşıyor. Şehir kalabalık. Halkın bir kısmı bilinçsiz. Sağlıkçılar yorgun” dedi.

Abone ol

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Covid-19 salgınında eylül içinde bir dalga daha beklediklerini belirtip, “Artık bir şey yapmak lazım” dedi. Vatandaşları yasak ve kısıtlamalara harfiyen uymaya davet eden Prof. Dr. Tükek “Hele ki İstanbul için durum daha vahim olabilir. Büyük dalga yaklaşıyor. Şehir kalabalık. Halkın bir kısmı bilinçsiz. Sağlıkçılar yorgun” diyor.

'Günlük vaka sayısı 3-4 kat daha fazla'

Prof. Dr. Tükek şöyle devam etti: “Maalesef tırmanıştayız. 2000’lere doğru gidiyoruz. PCR testlerinin duyarlılığının yüksek olmadığını, yanlış çıkabildiğini de hesaba katarsak günlük vaka sayılarının en az teşhis konulan vakalardan 3-4 katı fazla olduğunu düşünüyorum."

'İstanbul'a dönüş bulaşı daha da artıracak'

"Şimdi köylerden, yazlık yerlerden dönüşler başladı, okullar da açılacak! Uzaktan eğitimin yapılmadığı üniversiteler var. Binlerce öğrenci yer değiştirecek. Onların barınma sorunları olacak. Yurtlar dolarsa bulaş ihtimali artacak. Bu iş maalesef zincirleme.”

Kendini kolla dönemi

‘Evde otur, burnunu dışarı çıkarma’ gibi bir yaklaşımdan ziyade ‘Kendini kolla, önlem al’ zihniyetinin hâkim olması gerektiğine inanan Prof. Dr. Tükek “Top yekûn bir seferberlik olması lazım. Kalabalık aktiviteler mümkün mertebe yapılmamalı. Kuralımız hep ‘hareketliliği en aza indirmek’ olmalı. Çok uzadı elbette farkındayız ama aşı bulunana kadar kendimizi korumanın tek yolu önlem almak.” diyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Adana her ailede 1 koronalı var! Belediye Başkanı ve Tabip Odası açıkladı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bursa'da hazine arazisi satışa çıkardı değeri 11 milyon TL
Aşure günü bitti mi 2020 aşure günü kaç gün sürer?
Muharrem ayı ne zaman biter 2020 Safer ayı ne zaman başlıyor?
Ruhani: ABD'nin baskısı nedeniyle dost ülkelerdeki bankalar paramızı vermiyor
Prof. Dr. Recep Tekin: Eylül ayıyla birlikte grip ve koronavirüs vakaları çok karışacak
Vali duyurdu! Karantina kurallarına uymayanlar hakkında suç duyurusu
Yorumlar 16 yorum