BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  DÜNYA

Can Yücel’in vasiyeti yerine getirildi

Ünlü şairlerden Can Yücel’in ismi, vasiyeti üzerine İzmir’de oluşturulan hatıra ormanına verildi. Ormanda, Yücel’in yanı sıra toplumsal olay...

Abone ol

Ünlü şairlerden Can Yücel’in ismi, vasiyeti üzerine İzmir’de oluşturulan hatıra ormanına verildi. Ormanda, Yücel’in yanı sıra toplumsal olaylarda hayatlarını kaybeden 80 kişi adına da fidan dikildi.
Ünlü şair Can Yücel’in vasiyeti, Seferihisar Belediyesi ve yazar-şair Cezmi Ersöz’ün ortaklaşa projesiyle hayata geçti. Seferihisar Kocaçay mevkiinde belediyeye ait alanda hayata geçirilen orman, aynı zamanda şairin doğum günü olan 21 Ağustos günü fidan dikim töreni ile açıldı. Törende Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin aileleri de hazır bulundu. Projenin kendilerine iletildikten sonra heyecan duyduklarını ve hızla çalışmalara başladıklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Can Yücel’in vasiyetini yerine getirirken yalnızca onu değil; aynı zamanda bu topraklarda hayatını erken kaybetmiş her insanı, her devrimciyi de anmak istedik. Bugün fidanlarımıza onların isimlerini verdik. Aileleri ve yakınları da bugün bizimle birlikteydi. Duygusal bir gün oldu. Kaybettiklerimizin isimleri bu ormanda yaşayacak" dedi.

’’BENİM ADIMA BİR ORMAN YAPIN’’
Vasiyetin, gerçekleştirilen hatıra ormanı ile vücut bulmasında önemli rol oynayan yazar şair Cezmi Ersöz ise şunları söyledi:
“Can Yücel, Şarabiydi adlı kitabını yazma sürecinde yolumuz sevgi karileri Ömer Atılgan’la kesişti. Ömer Atılgan, Can Baba’nın İzmir’de hastanede yattığı günlerde hep yanı başındaydı. Can Baba son nefesini vermeden birkaç gün önce Ömer Atılgan’a, ’sizlerden tek bir şey istiyorum, benim adıma bir orman yapın. Ağaçların her biri ülkemizde öldürülen devrimcilerin isimlerini taşısın’ demiş. Bu vasiyeti Ömer Atılgan bana aktardı. Bu ormanı kim yapar diye düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak Seferihisar Belediye Başkanı sevgili Tunç Soyer geldi. Kendisiyle geçtiğimiz nisan ayında Can Yücel Sokağı’nda buluştuk. Vasiyeti kendilerine aktardım. Hiç tereddüt etmeden ’seve seve, çok da güzel olur’ dedi. İşte o gün Can Yücel Ormanı için kolları sıvadık. Deniz Gezmiş’ten Uğur Mumcu’ya, Harun Karadeniz’den Abdi İpekçi’ye, Nesimi Çimen’den İbrahim Kaypakkaya’ya, Musa Anter’den Hrant Dink’e, Ethem Sarısülük’ten Abdullah Cömert’e, Ali İsmail Korkmaz’dan Mehmet Ayvalıtaş’a öldürülen her isim için bugün birer fidan diktik. Yoldaşlarımızı anarken elbette hüzünleniyoruz ama ülkemize ilk kez bir devrim ormanı yapmanın heyecanını da yaşıyoruz. Bugün aynı zamanda Can Yücel’in doğum günü. Bizler daha özgür ve haysiyetli yaşayalım diye, devrime can verenler hepsi birer ’Can’ oldu. Bizi bir araya getiren Can Yücel için ancak şunu söyleyebiliriz; ’aşk olsun be sana Can Baba, aşk olsun.’”

’’VATANIN GERÇEK SAHİPLERİ BİZİZ’’
Öte yandan, Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybeden isimlerin aileleri de yaptıkları açıklamalarda, kendilerine terörist muamelesi yapılmamasını istediklerini ve vatanın gerçek sahiplerinden olduklarını söyledi.
(İHA)