BIST 9.334
DOLAR 31,13
EURO 33,82
ALTIN 2.034,38
HABER /  DÜNYA

Camiye saygısızlıkta son nokta

İslam karşıtlığıyla tanınan başkan yardımcısının yeni icraatları akıllara ziyan.

Abone ol

İTALYA’DA İslam karşıtı çıkışlarıyla tanınan aşırı sağcı senatör Roberto Calderoli Ramazan’ın ilk gününde Müslümanları çileden çıkardı. Senato’nun Başkan Yardımcısı da olan Calderoli İtalya’nın kuzeyindeki Bologna kentine yapılacak caminin inşasını engellemek için, inşaat alanında bir ’domuz günü’ organize edeceğini açıkladı.

Tüm İtalyanlardan domuzlarını alıp caminin yapılacağı araziye gelmelerini ve burayı ’kirletmelerini’ isteyen Calderoli, “Ben de domuzumla birlikte orda olacağım. Hatta orada domuz yemeyenleri anlamadığımı göstermek için koca bir tabak dolusu domuz pirzolasını mideme indireceğim” dedi.

Berlusconi atmıştı

Müslümanlar bu sözlerin ardından ayağa kalktı. İtalya Müslümanlarının liderlerinden Maro Scaialoja, “Bir İtalyan milletvekilinden böyle sözler duymak çok rahatsız edici. Bu edepsiz sözler karşısında söyleyecek kelime bile bulamıyorum” diyerek tepkisini gösterdi. Calderoli, geçen yıl reform bakanlığı yaptığı dönemde Hz. Muhammed’i kafasında bir bomba varken gösteren karikatürün basılı olduğu tişörtle ekrana çıkmış ve büyük tepki çekmişti. Uzun süre istifa etmemekte direnen Calderoli, Libya’da kendisini protesto edenlerin eyleminde 11 kişinin ölmesi üzerine dönemin başbakanı Silvio Berlusconi tarafından görevden alınmıştı.

‘Türkler’in AB üyeliği toprağa gömülsün’

‘Hıristiyan aleminin toplu bir İslam köktendinciliği tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını’ savunan Calderoli, geçen yıl Papa 16. Benedikt’ten ‘tıpkı Viyana kapılarına dayanan Türkler’e karşı olduğu gibi İslam dünyasına karşı Haçlı Seferleri başlatması’ çağrısında bulundu. Papa’nın Hz. Muhammed’le ilgili sözleri İslam alemini ayağa kaldırınca, “Dün karikatürleri bahane ediyorlardı, şimdi de Papa’yı bahane ediyorlar. Papa diyalog için bir el uzattı ama Müslüman yetkililer saldırgan ve öfkeli davranıyor” diyerek Müslümanları suçladı. Trabzon’daki Rahip Santoro cinayetinin ardından “Dilerim Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği de artık toprağa gömülür” dedi. Bakanlık yaptığı dönemde, “Ülkemizdeki göçmenler iş imkanlarını İtalyanların elinden çalıyor. Suç oranının artmasından da onlar sorumlu” diyerek büyük tepki çekti.

Ülkede cami gerilimini körüklüyor

İtalya’da yeni camiler nedeniyle Müslümanlar ve Katolikler arasında gerilim yaşanıyor. Toscana’daki bir cami inşaatına domuz başı atılmıştı.