BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,08
ALTIN 2.451,67
HABER /  DÜNYA

Bushtan İrana gözdağı

ABD Başkanı George Bush, İran'a, Irak'a müdahale etmemesi yönünde gözdağı verdi.

Abone ol

ABD Başkanı George Bush, İran'a, Irak'a müdahale etmemesi yönünde gözdağı verdi.

Bush, ''Irak'a müdahaleyi bırak, aksi halde ABD, çıkarlarını savunacaktır'' dedi.

Bush bugün yaptığı açıklamada, Irak'taki Amerikan askerlerinin azaltılması sürecine ara verilmesini öneren komutanlara da olumlu karşılık verdi. Bush komutanlara, muharip güçlerin Temmuz ayına kadar kısmi azaltmaya devam edilmesi, ardından azaltma sürecinin dondurulması konusunda yetki verdiğini söyledi.

Bush, komutanlara, ''ihtiyacı olduğu kadar zamanın kendisine verileceğini'' belirterek, asker azaltmaya bir daha ne zaman başlanacağının ucunu açık bıraktı. Bush konuşmasında, Irak'taki savaşın finansmanını, asker çekme planına bağlayan her tür yasayı da veto ederek Kongre'ye geri göndereceğini de vurguladı.

Irak'taki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, ordunun ülkedeki güvenlik durumuna göre yeni değerlendirmeler yapabilmesi için, azaltma işlemine ara verilmesini istemişti.

Bush'un asker azaltmayı durdurma kararı, yeni ABD Başkanının görevi devralacağı Ocak ayında Irak'ta 100.000'in üzerinde Amerikan askerinin bulunacağı anlamına geliyor.

Bush ayrıca, Irak ve Afganistan'da görev yapacak birliklerin bu ülkelerde bulunma süresinin 15 aydan 12 aya düşürüldüğünü de açıkladı.

Irak'taki savaşın ''zorlu'' olduğunu kabul ettiğini belirten Bush, ''ama sonsuz da değil'' diye konuştu. Bush, dünya ülkelerinin Irak'taki durumla daha fazla ilgili olmalarını istedi.