BIST 9.814
DOLAR 32,40
EURO 34,53
ALTIN 2.456,38
HABER /  POLİTİKA

Askerden ABye ince mesaj

Barroso'nun Türkiye'de askerle tek teması Anıtkabir'deydi. Orada da Barosso'ya ince bir mesaj vardı.

Abone ol

Ankara Anlaşması'nın imzalandığı 1963'ten bu yana Türkiye'yi ziyaret eden ikinci AB Komisyonu Başkanı olan Jose Manuel Barroso, Ankara'da "Şartları yerine getiren bir Türkiye'nin AB üyeliğinin önünde kimse durumaz. Ancak bunun için reformlar kararlılıkla sürmeli" mesajını verdi. Barroso'ya Ankara'ya gelişinde "devlet başkanı" protokolü uygulandı.

ASKER SEVİYEYİ DÜŞÜK TUTTU

Normalde, yabancı devlet ya da hükümet başkanları Anıtkabir'i ziyaret ettiklerinde, Anıtkabir Komutanı tarafından ağırlanıyorlar. Albay rütbesindeki Anıtkabir Komutanı konuk Devlet ya da Hükümet Başkanlarını Anıtkabir'e gelişlerinde karşılayıp, Mozoleye çelenk konması da dahil olmak üzere, tüm tören boyunca eşlik ediyor.

Nitekim, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Ocak 2008'de, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Ekim 2006'da, Papa'nın Kasım 2006'daki Anıtkabir ziyaretlerinde, kendilerine hep Anıtkabir Komutanı Topçu Albay Erkan Atalay eşlik etti.

Ancak, Barroso ve Olli Rehn'in Anıtkabir ziyaretinde, komutan değil, yardımcısı Yarbaylardan birinin konuklara eşlik etmesi, "askerden ince mesaj" olarak yorumlandı.

TALABANİ MUAMELESİ

Asker, Anıtkabir'de benzer bir diplomatik mesajı Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'nin geçen ay yaptığı Ankara ziyareti sırasında da vermişti. Talabani Anıtkabir'e geldiğinde, kendisine eşlik etmek üzere bir subay tayin edilmemiş, Anıtkabir'de görevli subaylar sadece ziyaretin düzgün şekilde geçmesi için görevlendirilmişlerdi.