BIST 11.065
DOLAR 33,00
EURO 36,01
ALTIN 2.570,61
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Bülent Arınç'tan 1 Kasım itirafı!

Bülent Arınç, Adil Gür'ün AK Parti'yi yüzde 47 gösteren anketini gördüğünde şaşırdığını; ancak böyle bir oy oranını beklemediğini söyledi. Arınç'a göre seçimin kaybedeni ise MHP ve HDP oldu.

Abone ol

Bülent Arınç, 300 milletvekilinin üstünü beklemediğini sonucun da kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. MHP'de dramatik bir düşüş olduğunu ve batıdaki MHP seçmenin AK Parti'ye geri döndüğünü anlatan Arınç, sonuçların kendileri için büyük bir başarı ve zafer olduğunu söyledi.

Bülent Arınç, 1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendirdi. Mevcut oy oranının kendileri için büyük bir başarı olduğunu söyleyen Arınç, 1 Kasım'da 2011'deki oy oranını tekrar yakaladıklarını ve 7 Haziran'a göre oy oranlarını neredeyse 10 puan artırdıklarını ifade etti. İşte Arınç'ın açıklamaları;

"Yaptığım bütün konuşmalarda "Arkadaşlar 276'yı aştık. Yani kapının eşiğinden içeri girmek üzereyiz. Ne olur bir omuz verin, bir oyu iki oy yapın. Tek başımıza güçlü bir iktidar olsun' demiştim.

ADİL GÜR'ÜN ANKETİNE İNANMAMIŞ

300'den fazlasını itiraf edeyim ki düşünememiştim. Bana getirilen anketlerde de en yüksek anket 43,7'ydi. En son Adil Gür'ün 47 küsürlü anketini duyunca inşallah olur ama çok fazla ihtimal vermiyorum demiştim.

Burada CHP'nin durumu kendi açılarından üzüntü vericidir. Ben 28'e yaklaşabileceğini ön görmüştüm. Ama neredeyse 7 Haziran'ın aynısı bir sonuç ortaya çıktı. Ortada bir sorun var denebilir.

MHP ve HDP OYLARI

MHP'de dramatik düşüş var. Daha çok HDP'den aldığımız görülüyor. MHP'den de... Özellikle ben Batı'da ziyaretler yaptığım zaman yani Balıkesir Bursa Manisa'da ve diğerleriyle; MHP'li seçmenlerin büyük bir ilgi gösterdiğini ve AK Parti'ye döndüğünü gördüm.

Seçmen bize güvendiğini ve HDP'den seçilen vekillerin terör örgütüne karşı, onları adeta kutsayıcı sözlerine ve terörü adeta gözünü yummak derecesinde boşvermek durumunda kalışını affetmedi."