BIST 8.242
DOLAR 27,32
EURO 28,90
ALTIN 1.671,42
HABER /  GÜNCEL

Bu plajlarda denize girmeyin!

Sıcak yaz aylarında serinlemek için gittiğiniz plajlar sağlığınız için hiç de iyi olmayabilir. İşte yüzmeye uygun olmayan plajlar...

Abone ol

Bursa’nın Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinin Marmara Denizi’ne olan kıyıları ile İznik Gölü kıyısında yapılan ölçümlerde su kalitesinin, genelde referans değerler aralığında bulunduğu, ancak Mudanya’daki 2 halk plajında suyun ”kötü kalitede” olduğu belirlendi.

AA muhabirinin, Bursa Sağlık Müdürlüğü’nce her ay periyodik olarak gerçekleştirilen ”Güney Marmara Deniz Suyu Kirliliği Ölçümleri”nin Temmuz ayı sonuçlarından yaptığı derlemeye göre, Mudanya’da 8, Gemlik’te 8, Karacabey’de 3 ve İznik Gölü’nde 4 noktada ölçüm yapıldı.

100 mililitrede bulunan bakteri sayısının ”kılavuz ve zorunlu değerler” dikkate alınarak incelendiği ölçümlerde, ”Toplam Koliform, Fekal Koliform ve Fekal Streptokok” parametreleri, büyük çoğunlukla referans değerler aralığında çıktı.

Su kalitesi, ölçüm yapılan 23 plajdan 15’inde ”iyi”, 6’sında ”orta” düzeyde çıkarken, Mudanya kıyılarındaki ”Burgaz Altın Kum Halk Plajı” ile ”Kumyaka Halk Plajı’ndaki suyun ”kötü kalite” de olduğu tespit edildi.

Parametrelerin tümünün ölçüm sonuçları kılavuz değerlerinin altında ise ”iyi kalitede su”, parametrelerden bir veya birkaçının ölçüm sonuçları kılavuz değerler ile zorunlu değerler arasında ise ”orta kalitede su”, parametrelerden bir veya birkaçının ölçüm sonuçları zorunlu değerlerin üzerinde ise ”kötü kalitede su” değerlendirmesinin yapıldığı ölçümlerde, Gemlik-Narlı Halk Plajı, Gemlik-Karacaali İzcilik Kampı, Gemlik-Küçükkumla Orman Kampı, Mudanya-Coşkunöz Halk Plajı, Mudanya-Burgaz Halk Plajı ve Mudanya-Eğerce Halk Plajı’nda, ”orta kalitede” su tespiti yapıldı.

GÜNEY MARMARA'NIN EN TEMİZ PLAJLARI

Yüzme suyu kalitesi açısından, ”iyi kalitede su”ya sahip sahil ve plajlar ise şunlar:

1-Gemlik/Büyükkumla Halk Plajı

2-Gemlik/Hasanağa İzcilik Kampı

3-Gemlik/Gemsaz Halk Plajı

4-Gemlik/Kumsaz Halk Plajı

5-Gemlik/Kurşunlu Köyaltı Halk Plajı

6-Mudanya/Kızılay Kampı

7-Mudanya/Tirilye Halk Plajı

8-Mudanya/Eşkel Halk Plajı

9-Karacabey/Yeniköy Halk Plajı

10-Karacabey/Malkara Halk Plajı

11-Karacabey/Kurşunlu Halk Plajı

12-İznik Gölü/İnciraltı Halk Plajı

13-İznik Gölü/Darka Tatil Köyü

14-İznik Gölü/Göllüce Halk Plajı

15-İznik Gölü/Orhangazi Halk Plajı