BIST 8.015
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.922,96
HABER /  GÜNCEL

PKK tarlasından milyarlar çıktı!

Diyarbakır'da yapılan operasyonda ele geçirilen uyuşturucu güvenlik görevlilerini bile şaşırttı.

Abone ol

Hükümet terör örgütü PKK'nın can damarını kesti. Son yılların en büyük operasyonu önceki gün bin 700 asker ile başlatıldı. 

Lice, Hazro, Kocaköy ilçelerindeki operasyonlara özel harekat timleri eşlik etti. PKK'ya ağır darbe indiren operasyona 16 zırhlı aracın yanısıra 4 helikopterde havadan destek verdi.

Operasyonun boyutları ise bugün ortaya çıktı. Diyarbakır'da yapılan uyuşturucu operasyonunda tam 375 ton uyuşturucu madde ele geçirildi.

OPERASYONUN DETAYLARINI VALİ AÇIKLADI

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, terör örgütü PKK'nın en önemli finans kaynakları arasında yer alan uyuşturucuya yönelik Diyarbakır'da bütün güvenlik birimlerinin katılımıyla yapılan operasyonun detaylarını açıkladı.

MİLİS VE TÖRÖRİST YAPILANMASINA BÜYÜK DARBE

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, terör örgütünün barındığı Lice-Kocaköy ve Hazro üçgeninde yapılan operasyonda, kanlı terör örgütü PKK/KCK’nın finans kaynaklarına ve terör örgütünün bu alanda çalıştırdığı ve uyuşturucuda da kullandığı terör bağlantılı milis ve terörist yapılanmasına büyük bir darbe vurulduğunu söyledi.

3 MİLYON KÖK KENEVİR İMHA EDİLDİ

Vali Toprak, operasyona 31 jandarma özel harekat ve komando timi, 7 polis özel harekat timi ve 17 geçici köy korucusu operasyon timi ile Diyarbakır Jandarma Komutanlığı ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün, başta Narkotik ve Kaçakçılık, Güvenlik, Terör ve İstihbarat birimlerinin katıldığını söyledi. 12 köyde, yaklaşık 500 dönüm alanda ekili bulunan 3 milyon 49 bin 293 kök kenevir bitkisi imha edildiğini belirten Toprak, “Bu, 125 ton toz esrar ve 250 ton kubar esrara tekabül etmektedir. Ayrıca, 790 kilogram toz esrar ve 328 kilogram kubar esrar olmak üzere piyasa değeri 1.7 milyar TL olan uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.” dedi. Vali Toprak, operasyonda 7’si milis olmak üzere 32 kişinin gözaltına alındığını, 33 kişinin firari olarak arandığını kaydetti.

TUZAKLAR KURULARAK GÜVENLİK GÜÇLERİNİN ALANA GİRMESİ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI

Diyarbakır’da yapılan dev operasyonda, en büyük kaynağını uyuşturucu ticaretinden alan terör örgütünün üst yönetiminin talimatı ile uyuşturucu üretimi ve ticaretini desteklediğinin ortaya çıktığını anlatan Vali Toprak, “Terör örgütü mensuplarının faaliyet yürüttüğü kırsal alanda, terör örgütüne müzahir şahıslara hint keneviri ekimi yaptırdığı ve söz konusu alanları korumak için geçilmesi gereken yol güzergahlarının mayın ve el yapımı patlayıcı ile tuzaklamalar yapılarak, güvenlik güçlerinin alana girmesinin engellenmesine çalıştığı ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

UYUŞTURUCU PARASI KANLI EYLEMLERE VE KUZEY IRAK'TAKİ KAMPLARA

Terör örgütünün uyuşturucu ekimi-satımı yoluyla ve sokak satıcılarından elde ettiği gelirle kanlı eylemlerini finanse ettiği ve arta kalan kısmını da Irak’ın kuzeyinde bulunan kamplara aktardığını belirten Vali Toprak, şunları söyledi: “Terör örgütüne müzahir milis ve kitleleri zenginleştirerek, metropollerde uyuşturucuyu piyasaya sürerek insanları uyuşturucuya alıştırarak zehirledikleri, böylece suçlu oluşturup sonrasında terör örgütüne eleman kazandırdıkları anlaşılmıştır. Bu operasyonla terör örgütünün en büyük gelir kaynağı olan uyuşturucu ticaretine büyük bir darbe vurulmuş, aynı zamanda bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın gerçek ve kirli kanlı yüzü bir kez daha ortaya çıkarılmıştır.”

“TERÖR ÖRGÜTÜ KENEVİRLERİ SÖKEN GÜVENLİK GÜÇLERİNE ATEŞ AÇTI”

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, uyuşturucu operasyonu sırasında, teröristlerin, kenevirlerin imha edilmesini engellemek için güvenlik güçlerine taciz ateşi açtığını dile getirdi. Vali Toprak, “Lice ilçesine bağlı Kabakaya Köyü'nde operasyon devam ederken, bölücü terör örgütü PKK’lı teröristlerce uyuşturucu operasyonunu engellemek maksadıyla operasyonda görevli güvenlik güçlerine karşı taciz ateşi açılmış olup, açılan ateşe güvenlik güçlerince anında karşılık verilmiş ve herhangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmamıştır. Konu ile ilgili tahkikata devam edilmektedir.” dedi.

PKK'NIN CAN DAMARI BÖYLE KESİLDİ

HABERİ İÇİN DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ

[PAGE]

Diyarbakır'da son yılların en büyük uyuşturucu operasyonu önceki gün başlatıldı. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, terör örgütü PKK'nın finans kaynağı uyuşturucuya yönelik bugüne kadarki en büyük oparasyonun düzenlendiğini belirtti. Diyarbakır'ın Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde 15 köyde bugün saat 04.00'de başlatılan operasyona, Jandarma ve Polis Özel Harekat timleri ile geçici köy korucuları katılırken, helikopterler de havadan destek verdi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, söz konusu terör-uyuşturucu operasyonuyla, kanlı terör örgütü PKK'nın finans kaynaklarına ve bu alanda kullandığı terör bağlantılı milis ve terörist yapılanmasına darbe vurulmasının planlandığını belirtti. Operasyonda PKK'nın en büyük finansman kaynaklarından olan uyuşturucu ekim, yetiştirme, işleme alanları da hedef alındı.

OPERASYONA 1700 PERSONEL, 4 HELİKOPTER, 16 ZIRHLI KATILIYOR

Diyarbakır'daki tüm güvenlik birimlerinin katılımı ile ortak planlı ve projeli bir şekilde uyuşturucu ekim alanları, yetiştiricileri ile bağlantıyı sağlayan terör örgütü PKK milis ve screen-shot-1433-09-01-at-10.39.44-am.pngteröristlerine karşı yürütülen büyük uyuşturucu operasyonunun 50 kilometrekarelik bir alanda sürdürüldüğünü belirten Toprak, operasyonun ilk gününde şu bilgileri vermişti:

"Operasyona, terörün etki ettiği alanda Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı koordinesinde sağlanan güvenlik çemberinde, Jandarma Bölge Komutanlığı uhdesindeki 31 Jandarma Özel Harekat ve Komando Timi, 7 Polis Özel Harekat Timi ve 17 geçici köy korucusu operasyon timi ile İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nün başta narkotik ve kaçakçılık olmak üzere güvenlik, terör ve istihbarat birimlerinin görevlileri ve ilgili İlçe Jandarma Komutanlığı personelinin katılımı ile oluşturulan uyuşturucu kenevir alanlarının imhasına yönelik uyuşturucu imha ekipleri katılıyor" 

Operasyona katılan 55 timin 1700 güvenlik personelinden oluştuğunu belirten Vali Toprak, operasyona havadan ise 2 jandarma Sikorsky helikopteri, 2 polis Sikorsky helikopteri ile 10 jandarma zırhlı aracı, 6 emniyet zırhlı aracı ile diğer zırhlı araçların da destek verdiğini açıklamıştı.

UYUŞTURUCU TARLALARI

Vali Toprak, "Terör örgütünün uyuşturucu ektirdiği ve etkilediği alanlarda Jandarma Bölge Komutanlığı koordinesinde bir taraftan terör örgütüne yönelik arama tarama faaliyeti gerçekleştirilirken, güvenliği alınan bölgelerde yaklaşık 1700 personelin katılımıyla başlatılan terör bağlantılı uyuşturucu operasyonu 3 ilçe ve 15 köyde devam etmektedir" demişti.