BIST 1.204
DOLAR 7,94
EURO 9,40
ALTIN 485,84
HABER /  GÜNCEL

BM liderinden Suriye'deki 'katliamı' durdurma çağrısı

Ban Ki-Mun bir kez daha dünya liderlerini Suriye konusunda harekete geçmeye davet etti.

Abone ol

Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Ban Ki-mun, Suriye birliklerinin Halep'e doğru ilerlediği haberlerinin geldiği bir dönemde dünya liderlerini Suriye'deki katliamı durdurmak için harekete geçmeye davet etti.

Ban Ki-mun konuşmasını Balkanlar turunun son durağı Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaptı.

BM Genel Sekreteri, "Dünyaya bir çağrıda bulunuyorum. Ertelemeyin. Katliamı durdurmak için bugün harekete geçin" diye konuştu.

Ki-mun'un açıklamaları, muhaliflerin Suriye ordusuna bağlı güçlerin ülkenin ikinci büyük kentinde isyancıların elinde bulunan bölgeleri geri almak için harekete geçtiklerini bildirmesinin hemen ardından geldi.

Bu arada isyancılar tarafından yayınlanan bir videoda sokakların top ateşiyle tahrip edildiğive bazı evlerde cesetlerin bulunduğu görülüyor.

Yabancı gazetecilerin çalışma olanaklarının kısıtlı olduğu Suriye'de hem iktidarın hem de muhaliflerin açıkladıkları bilgileri doğrulama konusunda zorluk yaşanıyor.

Muhalefetteki Özgür Suriye Ordusu, binlerce askerin tanklar ve zırhlı araçlar desteğinde Türkiye sınırına yakın İdlib eyaletinden çekilip Halep'te konuşlanmaya başladıklarını bildirmişti.

BBC'nin Halep'in dış mahallelerindeki muhabiri Ian Pannell, Rus yapımı olduğu düşünülen Mig savaş uçaklarının dün kentin doğu banliyölerinde isyancılara ait oluduğu söylenen hedefleri vurduğunu bildirdi.

Pannell, Halep'te ilk kez savaş uçaklarını devreye sokan Suriye hükümetinin attığı bu adımın tırmanan krizde ciddi bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Son günlere dek nispeten sakin olan Halep, aynı zamanda Suriye'nin en varlıklı kenti.

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye Suriye'ye elektrik verecek mi?
Dehşet saçan köpek eti ticareti
Fransa'yı ayağa kaldıran Türk kızı
Bosnalı Sırplar derhal 'silahlanın'!
Genelkurmay'dan Balyoz açıklaması
28 Ekim kandil mi 2020 Diyanet hangi kandil var?
Yorumlar