BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  DÜNYA

Fransa'yı ayağa kaldıran Türk kızı

Fransa, terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle Eskişehir'de gözaltına alınan Sevil için harekete geçti

Abone ol

Fransa'da Türkiye adı son günlerde Sevil Sevimli ile anılıyor. Başta "Le Monde" gazetesi olmak üzere çok sayıda yayın organı, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde okuyan 19 yaşındaki öğrencinin şiddet içermeyen bazı eylemlere katıldığı için tutuklanmış olmasına geniş yer ayırdı.

Le Monde, 29 Haziran tarihli sayısında "Sevil Sevimli ne suç işledi Sayın Erdoğan?" başlıklı bir başyazı yayımlamış ve "Fransa'nın başına Türkiye'nin AB üyeliğine daha az karşı olan bir başkanın gelmesi Türk-Fransız ilişkilerinde yeni bir başlangıç umudu estirmişti. Sevil Sevimli'nin tutukluluğuna devam edilmesinin bu perspektifi ziyan etmesi gerçekten yazık olur" yorumunda bulunmuştu.

ntvmsnbc'nin haberine göre, Avrupa Birliği'nin Erasmus öğrenci değişim programı çerçevesinde geçen yıl Fransa'dan Türkiye'ye gelen Sevil Sevimli, 9 Mayıs 2012 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği "DHKP-C operasyonu" kapsamında gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Eskişehir H tipi cezaevine yerleştirilen Sevimli, "sol içerikli kitaplar okumak", "Grup Yorum konseri ve 1 Mayıs kutlamalarına katılmak", "1 Mayıs pikniğine katılmak", "Damında Şahan-Güler Zere belgeselini seyretmek" ve "parasız eğitim talep eden afişleme yapmak"la suçlanıyor.

İMZA KAMPANYASI

Sevil Sevimli'nin serbest bırakılması için Fransa'da yaşadığı Lyon kentindeki arkadaşları tarafından imza kampanyası başlatıldı. İnternette başlatılan "Sevil Sevimli'ye özgürlük" kampanyası kapsamında şu ana kadar yaklaşık 10 bin imza toplandı. Toplanan imzaların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'e gönderileceği belirtildi.

DESTEK GÖSTERİLERİ

Sevil Sevimli için bugüne kadar Fransa'nın Lyon kentinde ve Strasbourg'da Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi binası önünde destek gösterileri düzenlendi. Sevimli'nin davasının ne zaman görüleceği henüz bilinmiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bosnalı Sırplar derhal 'silahlanın'!
Genelkurmay'dan Balyoz açıklaması
Abdullah Gül'ü duygulandıran iftar
BM'den dünyaya Suriye mesajı
Altın yüzde 1.46 değer kazandı
Esra Tokelli evli mi eşi kimdir Esra Tokelli oğlu kaç yaşında?
Yorumlar