HABER /  DÜNYA

BM'den dünyaya Suriye mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan dünyaya Suriye mesajı

Abone ol

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Bosna'da 1995 yılının Temmuz ayında Sırplar tarafından işlenen Srebrenitsa soykırımına ilişkin, "BM, Srebrenitsa konusunda uluslararası toplumun sorumluluklarını yerine getiremedi ve Srebrenitsa'da soykırım yaşanmasına engel olamadı. Fakat bu dehşetten önemli ders aldık, almaya da devam ediyoruz" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, çeşitli temaslar için geldiği Bosna Hersek'te, parlamentoda milletvekillerine hitap etti.

Bosna Hersek'in Temmuz 1995'te binlerce Boşnak üzerinde soykırımın işlendiği Srebrenitsa'da uluslararası toplumun görevlerini yerine getiremediğini ve burada soykırım yaşanmasına engel olamadığını vurgulayan Ban Ki-mun, Bosna'nın doğusunda bulunan ve kendisinin de yarın ziyaret edeceği Srebrenitsa'dan önemli dersler aldıklarını, almaya da devam ettiklerini söyledi.

Srebrenitsa'da binlerce Boşnak erkeğin katledildiğini ifade eden Ban Ki-mun, "Srebrenitsa, BM'nin daha kararlı hareket etmesine, adalet üzerinde durma konusunda daha kararlı olmasına neden oldu" diye konuştu.

SURİYE İÇİN BİRLİK

Suriye'de yaşananlara da değinen Ban Ki-mun, Suriye'de binlerce sivilin katliama tabi tutulduğunu, BM'nin Suriye'deki krizin bitirilmesine yönelik çok yönlü girişimler yürüttüğünü ifade etti.

Bütün dünyanın birlik olup Suriye'deki krizin bitirilmesi için çalışması gerektiğini, aksi takdirde daha çok katliam yaşanacağını söyleyen Ban Ki-mun, "Suriye'deki krizin çözümü için, savaş yaralarını sarmaya çalışan Bosna Hersek'in kalbinden dünyaya mesaj gönderiyorum: Ertelemeyin, birlik olun ve Suriye'deki katliamların durdurulması için hemen harekete geçin" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Altın yüzde 1.46 değer kazandı
Kazılarda öyle bir heykel bulundu ki..
PKK'lı terörist ölü ele geçirildi
İskoçya eşcinsel evlilikleri tanımaya hazırlanıyor
Şiddet mağduru kadına devlette böyle yaparsa...
Elektrik faturaları nasıl ödenecek faturalar ertelendi mi?
Yorumlar