HABER /  GÜNCEL

Genelkurmay'dan Balyoz açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz davasına ilişkin kendilerinden istenen belgelerle ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı'nca, İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir kısım belgelerin asıllarının bulunup bulunmadığının araştırılmasını Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan talep ettiğini açıkladı.

Açıklamada, ''Sadece mahkemenin göndermiş olduğu toplam 35 evrakla sınırlı olmak üzere, 5 Haziran 2012 tarihli yazıyla asılları mevcut olan, imha edilmiş olan ve hiç kaydı bulunmayan evrak şeklinde tasnif edilerek talepte bulunan mahkemeye gerekli bilgi verilmiştir'' değerlendirmesi yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında ve internet ortamında, kamuoyunda ''Balyoz Davası'' olarak isimlendirilen İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen kovuşturmada Genelkurmay Başkanlığı'nın gönderdiği orijinal belgelerin Balyoz delillerinin sahte olduğu iddialarını çürüttüğü ve sahte delil iddialarına son noktayı koyduğu yönünde haberler yer aldığı belirtildi.

GEREKLİ BİLGİ VERİLDİ

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin 26 Mart 2012 tarihli yazısı ile bir kısım belgelerin asıllarının bulunup bulunmadığının araştırılması Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan talep edilmiştir. Sadece mahkemenin göndermiş olduğu toplam 35 evrakla sınırlı olmak üzere, 5 Haziran 2012 tarihli yazıyla asılları mevcut olan, imha edilmiş olan ve hiç kaydı bulunmayan evrak şeklinde tasnif edilerek talepte bulunan mahkemeye gerekli bilgi verilmiştir.

Bu tür haberlerin, halen devam etmekte olan davada adil yargılamayı etkileyebileceği ve ayrıca yargılanmakta olan kişilerin anayasa ile güvence altına alınmış olan masumiyet karinesini zedeleyebilecek bir mahiyette olduğu değerlendirilmektedir.''

ÖNCEKİ HABERLER
Abdullah Gül'ü duygulandıran iftar
BM'den dünyaya Suriye mesajı
Altın yüzde 1.46 değer kazandı
Kazılarda öyle bir heykel bulundu ki..
PKK'lı terörist ölü ele geçirildi
Corona virüsü nedir bulaşıcı mı korona virüsü belirtileri neler?
Yorumlar