BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

BM: Karabağ'da Ermeni sivillere şiddet uygulanmadı

Birleşmiş Milletler, Azerbaycan'ın Karabağ'daki anti terör operasyonuna dair raporunda, Ermeni sivillere yönelik herhangi bir olumsuzluğun tespit edilmediği belirtildi.

Abone ol

ABD'deki Ermeni lobileri, Azerbaycan'ın Karabağ'da sivil yerleşim yerlerini hedef alarak soykırım yaptığını iddia ediyordu.

BM heyeti yerinde inceledi

Azerbaycan'ın Karabağ'daki anti terör operasyonu sonrası bölgeye giden Birleşmiş Milletler heyeti, hem bölgeden ayrılan hem de kalan Ermeni sivillerle ilgili rapor hazırladı.

"Ermeni sivillere yönelik şiddet yok"

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Azerbaycan hükümetinin daveti üzerine hafta sonu Karabağ bölgesine BM heyetinin düzenlediği ziyaret hakkında bilgi verdi.

Heyetin bölgedeki insani durum ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştığını aktaran Dujarric, heyette aralarında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) temsilciler bulunduğunu kaydetti.

Dujarric, heyetin, Laçın'daki sınır kontrol noktasında ve Hankendi şehrinde incelemelerde bulunduğunu belirterek "Heyet, Ermeni sivillere yönelik şiddet uygulandığına ilişkin tespite rastlamadığını, bölgede sivil altyapıların hedef alınmadığını gördüklerini bildirdi." ifadelerini kullandı.

"Azerbaycan, sivil hiçbir yapıya zarar vermemiş"

Hastaneler, okullar, evler, dini ve kültürel merkezlerin hedef alınmadığını ve Azerbaycan hükümetinin sağlık hizmetini tekrar kesintisiz yürütmek için çalışmalar başlattığını ifade eden Dujarric, tarım alanları ve hayvanlara da zarar verilmediğinin görüldüğünü kaydetti.

Dujarric, heyetin bölgedeki Ermeni toplumun temsilcileriyle de bir araya geldiğini aktardı.

Bölgede tekrar güven inşa edilmesinin önemine vurgu yapan Dujarric, tüm tarafların bunun için çaba sarf etmesi gerektiğinin altını çizdi.