HABER /  GÜNCEL

BM: Gazze'de insanlık suçu işlenmiş olabilir

Üç ay gecikmeyle yayınlanan BM raporunda geçen yazki saldırılarla ilgili olarak her iki taraf da eleştirildi. Rapor sonrası yapılan açıklamada ise İsrail'in hava akınlarının kapsamlı bir politikanın parçası olup olmadığı soruldu.

Birleşmiş Milletler, geçen yıl Gazze'deki saldırılar sırasında savaş suçları işlenmiş olabileceğini bildirdi.

Raporda hem İsrailliler hem de Filistinli silahlı grupların, insan haklarını ve uluslararası hukuku ağır şekilde ihlal ettiklerine dair kanıtlar bulunduğu belirtildi.

Uzun süredir beklenen raporu hazırlayan heyetin başkanı olan, ABD'li yargıç Mary McGowan Davis de yazılı bir açıklama yayınlayarak "Gazze'deki yıkım ve insanların çektiği acılar eşi benzeri görülmemiş nitelikteydi. Etkileri birkaç kuşak boyunca hissedilecektir." dedi.

Komisyonun açıklamasında "siviller üzerindeki vahim etkisi belli olduktan sonra bile İsrail'in hava akınlarını gözden geçirmemesi, bunun en üst düzeyde zımnen de olsa onaylanmış, daha kapsamlı bir politikanın parçası olup olmadığı sorusunu gündeme getirmiştir" denildi.

Filistinli gruplar ise İsrail topraklarına hedef gözetmeden binlerce füze ve havan topu attıkları için eleştirildi ve bu saldırıların İsrailli sivilleri "terörize etme" amacını taşıdığı görünümü verdiği belirtildi.

Ayrıca İsrail işbirlikçisi olmakla suçlanan kişilerin öldürülmesinin de savaş suçu olabileceği belirtildi.

BM'nin Gazze raporunun Mart ayında yayınlanması planlanıyordu ancak Komisyon Başkanı William Schabas İsrail baskısı nedeniyle istifa edince gecikme yaşandı.

Soruşturma için BM ile işbirliğini reddeden ve sürecin kendilerine karşı önyargı olduğunu savunan İsrail, raporu da daha yayınlanmadan reddetti.

Ölenlerin üçte biri çocuk

Gazze'de 8 Temmuz'da başlayan saldırılar 50 gün sürmüş ve ateşkesle sonuçlanmıştı.

BM raporuna göre saldırılarda 1462 Filistinli sivil ve 789 militan öldü.

İsrail tarafında ise 67 asker ve altı sivil öldü.

Ölenlerin üçte biri çocuklardı.

Raporda Gazze'de 50 gün boyunca "muazzam saldırılar olduğu" vurgulandı.

Buna göre İsrail 6 bin hava akını gerçekleştirdi, 50 bin havan topu attı.

Filistinli örgütlerse İsrail topraklarına 4.881 füze ve 1753 havan topu atarak altı sivili öldürdü, en az 1600 sivili yaraladı.

BM'ye göre geçen yazki saldırılarda vurulan binlerce evde en az 142 aile, üçten fazla mensubunu yitirdi. Bunlardan Han Yunus'ta yaşayan el Naccar ailesi, 26 Temmuz'da 19 kurban birden verdi.

BM raportörlerine konuşan Naccar ailesinin bir üyesinin "O gün hepimiz öldük, hayatta kalanlar bile" dediği bildiriliyor.

İsrail, Gazze'ye füze saldırılarına ve Mısır'dan tünerller yoluyla yapılan silah sevkiyatına son vermek için girdiğini söylüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
3D yazıcıda titanyum çene
Büyükşehir yaz kampları başlıyor!
Zeybekçi ve Kurtulmuş'tan Rıza Sarraf'a ödül açıklaması
Ramazan ayı insanlar arasındaki birlik ve beraberliği güçlendiriyor!
Ramazan ayında karpuzu ne zaman tüketmeli?
65 yaş ödeme günleri 2020 kaç para oldu?
Yorumlar