HABER /  RAMAZAN

Ramazan ayında karpuzu ne zaman tüketmeli?

Ramazan ayında karpuzu iftardan sonra mı yoksa sahurda mı yemeli? Beslenme uzmanı Ayça Türkel açıkladı.

Abone ol

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Türkel, karpuzun iftardan hemen sonra değil ilerleyen saatlerde tüketilmesini öneriyor

Yazın vazgeçilmez meyveleri arasında bulunan karpuzun faydasından tam yararlanmak için doğru zamanda tüketilmesi gerekiyor.  Karpuzun iyi bir lif ve sıvı kaynağı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Türkel, özellikle sıvı ihtiyacının arttığı Ramazan ayında karpuz tüketilmesini önerdi.

İFTAR İLE SAHUR ARASINDA

İftardan hemen sonra tok karnına yenen karpuzun şişkinliğe sebep olabileceğine dikkat çeken Türkel, karpuzu iftar ile sahur arasında, midenin nispeten rahatladığı aç bir zaman diliminde yemek gerektiğini söyledi.

Karpuzun bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve kilo vermeye yardımcı olduğunu dile getiren Türkel, “Ramazanda sıvı alımı çok önemli. Ne yazık ki yeterince su tüketmiyoruz. Suyun yerini hiçbir şey tutmaz ancak vücudun susuz kalmaması için sulu gıdalar tüketilmesinde büyük fayda var. İşte karpuz sıvı yönünden en zengin meyvelerin başında geliyor. Karpuz böbrekleri çalıştırıyor, idrarı düzenliyor" bilgisini verdi.

B VE C VİTAMİNİ ZİNDELİK VERİYOR, YORGUNLUĞU GİDERİYOR

Karpuzun aynı zamanda zengin C ve B vitamini içerdiğini, bu yönünün pek bilinmediğini dile getiren Türkel, “B ve C vitamini yönünden zengin olduğu için vücuda zindelik, canlılık veriyor, yorgunluğu engelliyor. Ayrıca karpuz antioksidan özelliği ile de kanserden koruyor. Karpuz çekirdeği içinde bulunan cucurbocitrin adlı madde kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Yine çekirdeğinoe bulunan likopen maddesi de kalbi enfarktüsten koruyor. Çekirdeklerinin mideye herhangi bir zararı yok. Tam fayda sağlamak için karpuzu tüketirken çekirdekleriyle birlikte nispeten aç bir zamanda tüketmek ve çekirdekleri dişlerle kırmakta fayda var” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
İftara ne kadar kaldı? -İftar sayacı ile saati
Fırat'tan bomba iddia! Davutoğlu gidecek yerine...
48 saatte boşanmak mümkün nasıl mı?
Bahçeli dediğini yaptı o ismin üstünü çizdi!
Bahçeli'nin danışmanından kritik koalisyon şartı
Nasuh tövbesi sahnesi Seferin Kızı dizisinde olay oldu? Nasuh tevbesi nedir?
Yorumlar 2 yorum