HABER /  DÜNYA

48 saatte boşanmak mümkün nasıl mı?

İNGİLTERE, boşanmak isteyen çiftlerin taleplerinin yerine getirilmesi için 48 saatte çözüm üretecek yeni bir sistemi devreye sokuyor.

Abone ol

İngiliz Times gazetesinde yer alan bir haberde ise İngiltere'de boşanma işlemlerini yürütecek yeni merkezlerin sadece bir kaç saat içerisinde tüm süreci tamamlayacağı yönünde bir haber yer alıyor.

Yılda ortalama 120 bin boşanma davasının görüldüğü ülkede, gelecek ay hizmete girecek olan merkezlerin mahkemelerin üzerindeki dava yükünü de azaltması bekleniyor.

Karşılıklı anlaşmayla yapılan boşanma başvurularının ortalama 33 haftada sonuçlanabildiği ifade edilen haberde, başvuru bedelinin de kişi başı 410 sterlin olduğu vurgulanıyor.

Faaliyete geçecek olan yeni merkezlerde eğer eşler anlaşmalı olarak boşanıyorsa sürecin 48 saat içerisinde sonlandırızlacağı belirtiliyor.  Ancak yeni düzenlemenin İngiltere'deki boşanma başvurularını artırabileceğinden de endişeleniliyor.

MUHAFAZAKARLAR KIZGIN 

Muhafazakar Parti'den eski İçişleri Bakanı Ann Widdecombe, "Bu hiç de hoş bir gelişme değil. Devletin evlilik kurumu konusunda daha güçlü mesajlar vermesi gerekiyor" diyor.

Hristiyan Hukuk Merkezi'nden Andrea Williams da "İnsanlar bu kadar boşanabilecekse evlilik yemininin ne anlamı var ki? Yasaların yapması gereken şey evlilik kurumuna gerekli önemi vermek olmalı" diyor.

Ancak bu görüşe karşı çıkanlar da var. Evlilik Vakfı araştırmacısı Harry Benson, boşanma sürecinin eşler için ciddi acıların yaşandığı bir dönem olarak yorumluyor ve "Boşanma süreçlerinin mahkeme salonlarından uzaklaşması çok sayıda çifti memnun edecektir. Bu düzenlemenin evlilik kurumuna zarar verdiğine de inanmıyorum" diyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bahçeli dediğini yaptı o ismin üstünü çizdi!
Bahçeli'nin danışmanından kritik koalisyon şartı
Babacan'ın danışmanından olay AK Saray yorumu
Bu pazar seçim olsa? MAK danışmanlık açıkladı
Taylor Swift'in resti üzerine Apple Music geri adım attı
ATV Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizi setinde kriz çıktı
Yorumlar