HABER /  RAMAZAN

İftara ne kadar kaldı? -İftar sayacı ile saati

İftara ne kadar kaldı sorusunun yanıtını iftar sayacı veriyor. Bursa , Antalya ve İzmir için iftar vakti kaçta giriyor iftar sayacı size kalan saati veriyor.

Abone ol

Bugün yani 22 Haziran 2015 tarihinde iftara ne kadar kaldı sahur saat kaçta olacak sorusunun yanıtını iftar sayacı veriyor. İstanbul başta olmak üzere iftar vakti için internethaber.com iftar sayacına bakabilirsiniz.

İmsakiye 'ye göre bugün (22 Haziran) Konya , Antalya , İstanbul , İzmir ve Tekirdağ başta olmak üzere iftara ne kadar kaldı oruç saat kaçta açılacak. Diyanet İmsakiye 'sine göre İstanbul için iftar vakti bugün saat 20.47 , Ankara için iftar saati 20.30 , İzmir için iftar saati 20.48 , Konya için iftar vakti 20.24 , Bursa için iftar vakti ise 20..3 olarak görünüyor.

DİYANET İMSAKİYESİ İLE İFTAR SAATLERİ TIKLAYIN
İmsakiye 'ye göre bugünkü sahur vakitleri ise İstanbul için 03.23 , İzmir sahur vakti 3.49 , Konya imsak vakti saat 3.31 ve Bursa için de imsak vakti saat 3.41 'de girmiş olacak.

İFTAR SAYACI
İftar sayacı ile hem orucunuzu açmanıza kaç saat kaldığını hem de imsak vakitlerini göreceksiniz. Yapmanız gereken sadece iftar sayacında ilinizi seçmek. Sayaç iftar saatine ne kadar kaldığınızı anında önünüze getiriyor.
iftar-sayaci-iftara-ne-kadar-kaldi.gif
EN UZUN ORUCU HANGİ İL TUTACAK?
Türkiye'de en uzun orucu Ramazan ayının ilk gününde 17 saat 37 dakika ile ülkenin en kuzeyindeki il olan Sinop'ta yaşayan vatandaşlar tutacak. En kısa oruç ise 16 saat 38 dakika ile en güneydeki şehir Hatay'da tutulacak. Ramazan'ın ilk iftarı ise Hakkari'de yapılacak. Günlerin giderek kısalması nedeniyle son oruç ilkinden yaklaşık yarım saat daha kısa olacak.

22 SAAT 34 DAKİKA ORUÇ TUTACAKLAR
Ramazan
ayının yaz dönemine denk geldiği Kuzey yarım kürede en uzun oruç yaz gün dönümünün yaşanacağı, aynı zamanda en uzun gün olan 21 Haziran'da tutulacak. Bu günden itibaren kuzey yarım kürede oruç tutma süreleri giderek kısalırken, aynı oranda güney yarım kürede uzayacak.

Dünya genelinde Müslüman nüfusun bulunduğu yerler göz önünde bulundurulduğunda, Diyanet İşleri Başkanlığı imsakiyesine göre Ramazan ayının en uzun orucu 22 saat 34 dakika ile Kuzey kutbuna yakın bölgede bulunan İzlanda'nın Reykjavik kentinde tutulacak. İsveç'in kuzeyindeki Kiruna ve Norveç'in Tromso kentinde oruç süresi yaklaşık 22 saati bulacak. Stockholm, Oslo, Kopenhag ve Helsinki'de ise 20 saat civarında olacak.

GURBETÇİLER KAÇ SAAT ORUÇLU OLACAK?

İlk gün oruç, gurbetçilerin en yoğun olduğu Berlin'de 18 saat 22 dakika, Brüksel'de 18 saat 9 dakika, Amsterdam'da 18 saat 24 dakika, Paris'te 17 saat 49 dakika tutulacak. Londra'daki Müslümanlar ise 18 saatten biraz daha fazla oruçlu kalacak.

İftarla imsak arasında 3 saat 27 dakika bulunan ABD'nin Alaska eyaletindeki Anchorage bölgesinde ise akşam ezanı 23.48'de okunacak.

EN KISA SÜRELİ ORUÇ TUTAN ÜLKE

En kısa oruç ise şu an kış mevsiminin yaşandığı güney yarım kürede, kutup noktasına yakın bölgelerde tutulacak. En kısa orucu ise 8 saat 57 dakika ile Arjantin'in Ushuaia kentindeki Müslümanlar tutacak.

Nüfusun yüzde 2'sini Müslümanların oluşturduğu Avustralya'da ortalama oruç süresi 12 saat olacak. Ülkenin güneyindeki Tasmania adasında 11 saatten biraz daha kısa bir süre oruç tutulacak.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da 13 saat 45 dakika, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınacak.

ÇİN'DE KAÇ SAAT ORUÇ TUTULACAK?

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de de Müslümanlar ortalama 17 saat oruç tutacak. Yaklaşık 1,4 milyar insanın yaşadığı Çin'de 56 etnik azınlıktan 10 tanesi Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar), Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor. Çinli Müslümanlar, bu özel ayda camilerde sık sık bir araya gelerek Ramazan'ın fazileti hakkında sohbet ediyor, imece usulü iftar organizasyonları düzenleyerek bu ayı birlikte idrak etmeye çalışıyor. 

Nüfusun yaklaşık yüzde 80'ini Müslümanların oluşturduğu Kırgızistan'da ülke genelindeki yaklaşık 2 bin camide Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur sofraları açılacak. Ülkede ayrıca şehir merkezlerindeki tüm camilerde teravih namazları hatimle kılınacak. 

Kazakistan'da ise Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen 19 din görevlisi ülkenin değişik bölgelerindeki camilerde hatimle namaz kıldıracak. Diyanet İşleri Başkanlığı yayını olan ve Kazakça-Rusça olarak 12 bin adet basılan ''Temel Dini Bilgiler'' kitabı da Ramazan ayı boyunca camilere gelenlere hediye edilecek.

Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya'da başkent Moskova'daki Müslümanlar oruca 01.51'de başlayacak, 21.18'de oruçlarını açacak. Yaklaşık 20 saat 30 dakika olan oruç süresi "Beyaz geceleriyle" meşhur St. Petersburg'da 21 saatin de üzerine çıkacak. Kazan'da ise yaklaşık 19 saat 30 dakika oruç tutulacak.

İSTANBUL - ANKARA - İZMİR - KONYA - ANTALYA İMSAKİYESİ

ÖNCEKİ HABERLER
Fırat'tan bomba iddia! Davutoğlu gidecek yerine...
48 saatte boşanmak mümkün nasıl mı?
Bahçeli dediğini yaptı o ismin üstünü çizdi!
Bahçeli'nin danışmanından kritik koalisyon şartı
Babacan'ın danışmanından olay AK Saray yorumu
Engelli maaşı ne zaman yatıyor 2020 TC numarasına göre ödeme
Yorumlar