HABER /  POLİTİKA

Binali Yıldırım yarın başkanlıktan istifa edecek

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, eski TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleriyle yemekte bir araya gelecek.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım'ın yarın Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmesi bekleniyor.

Yıldırım, yarın saat 20.00'de TBMM Tören Salonu'nda geçmiş dönem TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleri onuruna yemek verecek.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Meclis Başkanı olarak 12 Temmuz 2018'de seçilen Yıldırım'ın, yarın istifa ederek 7 aydır sürdürdüğü görevine veda etmesi bekleniyor.

Yıldırım'ın, istifa dilekçesini Meclis Başkanlığına sunmasının ardından Meclis Başkanı seçilinceye kadar olan süre içinde, TBMM Başkanvekilleri arasında en yaşlı olan Celal Adan, "Başkan Vekili" sıfatıyla TBMM Geçici Başkanı olacak.

TBMM İçtüzüğü uyarınca, Meclis Başkanı adayları, Meclis üyeleri içinden, TBMM Başkanı'nın istifası sonrasında Genel Kurulun toplandığı günden itibaren 5 gün içinde Başkanlık Divanı'na bildirilecek. TBMM Başkanlığı için adaylık başvurularının sona erdiği günün ertesinde Genel Kurul, Başkan seçimi için toplanacak. Planlanan takvime göre, 24 Şubat Pazar günü 29. TBMM Başkanı seçilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Hakan Çalhanoğlu yıldızlaştı Milan galibiyete 3 golle ulaştı
Kurban Bayramı ne zaman 2019 hangi ayda?
3 aylar bu sene ne zaman başlıyor 2019 Recep ayı hangi ay?
Ufka yolculuk sınav tarihleri 2019 online yazılı sınav ne zaman?
Sakarya'da acı veren olay doğumdan sonra hayatını kaybetti
Meteorolojiden 4 il için sağanak uyarısı
Yorumlar 1 yorum