BIST 1.441
DOLAR 8,44
EURO 10,19
ALTIN 493,16
HABER /  DÜNYA

Belarus lideri Lukaşenko: Yeni bir grup Rus paralı asker ülkemize girdi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinde yakalanan Rus paralı askerlerin hedefinde Belarus olduğunu ifade ederek "Rusya'nın yalanları kimseye lazım değil. Biz kendi ülkemize sahibiz, yasalarımız var ve Ruslar bunu çok iyi bilir" dedi.

Abone ol

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Başkanlık sarayında, ülkesinde yakalanan 33 Rus paralı askere ilişkin açıklamalarda bulundu. 

9 Ağustos’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi ulusa seslenen Lukaşenko, “Bugün, ülkenin güneyine yeni bir birliğin (yabancı paralı askerler) girdiği bilgisi geldi. Ormanda koşturup bunları yakalamamız mı gerekiyor? Hepsini yakalarız” dedi. 

Belarus’ta geçen hafta yakalanan Wagner grubu mensubu Rus paralı askerlerin Türkiye, Afrika ya da Latin Amerika ülkelerine gitmeyi planladıkları yönündeki iddiaları ‘yalan’ olarak nitelendiren Belarus lideri, “Bu kişiler ifade verdiler. Özellikle Belarus’a gönderildiler. Beklemeleri yönünde talimat aldılar” dedi. 

"Rusya'nın yalanları kimseye lazım değil"
Lukaşenko,"Rusya'nın yalanları kimseye lazım değil. Biz kendi ülkemize sahibiz, yasalarımız var ve Ruslar bunu çok iyi bilir" dedi. Belarus’ta 29 Ağustos’ta yakalanan ve Wagner grubuna bağlı paralı asker oldukları iddia edilen 33 Rusya vatandaşının, Minsk üzerinden üçüncü bir ülkeye gitmeyi planladıkları, ancak uçağı kaçırdıkları için Belarus’ta kaldıkları ileri sürülmüştü.

“Renkli devrim yapamacayklar”
Belarus’ta seçimler öncesi istikrarsızlık yaratılmak istendiğini iddia eden Lukaşenko, “Yeni teknoloji ‘renkli devrim’ yapmak istiyorlar, ama bu işe yaramaz. Belarus, devrim limitini geçen yüzyılda doldurdu” dedi.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi Lukaşenko’nun en büyük rakipleri gözaltına alınmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Temmuz ayı enflasyonu netleşti! Ev kiralarına ne kadar zam geleceği belli oldu
Malatya depremi için 4 gün önce uyaran Prof. Naci Görür harita paylaştı 'önlem alınmalıdır' dedi
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan okulların açılış tarihine ilişkin çarpıcı açıklamalar
Binbaşı Arslan Kulaksız’ı şehit eden işbirlikçiler tutuklandı
Lüleburgazlı Arif Gürsoy Gineli Nakanda ile evlendi
Çarpıştığı motosikletteki 2 kişinin ölümüne yol açan sürücü telefonda 'Domuza çarptım' demiş
Fatih Altaylı güvendiği hekimin uyarılarını aktardı! 'Sağlık sisteminin çökmesine ramak kaldı'
Malatya Pötürge'de 5.2 şiddetinde deprem! Çevre iller de sallandı
Başakşehir tur için Kopenhag'a gitti
Fatmanur Altun'dan İstanbul Sözleşmesi çıkışı! Fitne ateşine odun taşıyanlar...
Yorumlar