BIST 2.375
DOLAR 16,17
EURO 17,33
ALTIN 967,79
HABER /  POLİTİKA

BDP'lilerle kucaklaşan PKK'lının başı yandı!

BDP'li vekillerle PKK'lıların kucaklaşması PKK'yı da rahatsız etti!

Abone ol

BDP-PKK kucaklaşmasının toplumda yarattığı infial ve BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündemdeki yerini korurkan, konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama da terör örgütünden geldi.

Terör örgütüne yakın kaynaklara ropörtaj veren PKK elebaşısı Murat Karayılan, önce BDP'li vekilleri eleştirdi, sonra da BDP'li vekillerle kucaklaşan PKK'lının "görevden" alınacağını duyurdu. 

İşte o ropörtajın dikkat çeken bölümü....

HPG'nin bir yol kontrolünde BDP’lilerin gerillalarla kucaklaşması olayı için ise Türk medyasında Bir sürü anlam çıkarıldı ve en son dokunulmazlığın kaldırılması olayına kadar vardı. O kucaklaşmayı nasıl karşıladınız?

18929.jpgŞimdi BDP’lilerin orada sergilediği tutum bana göre Kürt halkında tabii ki, olumlu karşılanmıştır, hatta halkın gönlünde taht kurmuştur. Bu bir gerçektir. Yani bir siyasetçi ile gerillanın kucaklaşmasının halkımız için önemli bir mesajdır ve anlamı vardır. Ama bu demin dediğim manipülasyondan dolayı, toplumun farklı şekillendirilmesinden dolayı, Türkiye ortamı için düşünüldüğünde tabii ki aynı sonuç ortaya çıkmaz. Bu konuda bana göre BDP’liler daha fazla Türkiye gerçeğini göz önünde bulundurmalı. Onlar öyle sanıyor ki, Türkiye toplumu, Türkiye demokratik, her şeyi konuşabilir, ama öyle değildir. Bu ülkede faşist ve ırkçı bir zihniyet iktidardadır. Bunu topluma da egemen kılmak istiyor. Böyle bir ortamda senin nerede ne yapacağını, ne konuşacağını bilmen lazım. Bu konuda daha duyarlı yaklaşımlar gerekli diye düşünüyoruz.

TERÖR ÖRGÜTÜ İNSANLIKTAN BAHSETTİ

Yoksa orada onların yaptığı gayet normal bir şeydir. Kürt toplumu gayet duygusal bir 17990.jpgtoplumdur, Kürt insanı çok duygusal bir insandır. Toplumun içerisinde de herkes kabul eder ki kadın daha fazla duygusaldır. Orada bir duygusallık, bir duygu fırtınası olmuştur. Bir karşılaşma, bir kucaklaşma yaşanmıştır. Vay bu niye böyle olmuştur diye feryat koparmaları anlamsızdır. Şovenizmin dışa yansımasıdır. Ne olmuş yani insanlar karşı karşıya gelmiş? İnsanlık bir tarafa mı atılacak yani? Bir de yani eğer gerçek anlamda biz bir arada günün birinde yaşayacaksak, senin de kabul etmen lazım, oradaki o gerilla öyle senin dediğin gibi bir katil değildir. O kendi halkının özgürlüğü için kendini feda etmiş özgür bir insandır.

Kısaca tabii farklı bakış açıları var, onlar farklı yaklaşabilir. Ama çok abarttılar. Bazı şeyleri AKP böyle abartarak hamle yapmak istiyor. bir onu öyle hamleye dönüştürmek istediler, bir de Antep olayını hamleye dönüştürmek istediler. Bilinçlidir. Mesela dikkat edin, her iki olayda da bütün AKP’nin belli başlı bakanlarının hepsi konuşmuştur. Çünkü karar var, bunu hamle yapıp, bu konuyla sıkışmadan kurtulmak istiyorlar. Halkımızın gelişen haklı, meşru mücadelesi karşısında sıkışmıştır, politikası sonuçsuz kalmıştır, bocalıyor, ezberleri bozulmuştur, bu tür şeyleri de kullanarak böyle, haklılığını göstermek, doğruluğunu göstermek, sıkışmışlıktan kurtulmak için alabildiğine kullanıyor. Bence AKP bunu bilinçli abarttı, kullandı. Yoksa bir duygusallık, normal bir şeydir. Fakat yine de burası Türkiye’dir, herkes ona göre adım atmak durumundadır.

"O BİRİMİ GÖREVDEN ALDIK"

Şunu da söyleyeyim, biz o birimin davranışını da yerinde görmedik, onun için sanırım ilgili makamlar o birim komutanını görevden almışlardır. Yine hemen hepsi için bir rapor isteme süreci de başlatılmıştır. Neden? Çünkü onlar orada bir asker gibi daha resmi durmaları gerekirken, onlar da o duygusallık fırtınasına kapılmışlardır. Daha temkinli, daha metin olabilmeliydiler diye o arkadaşlar üzerine eleştiri vardır. Bir duygusallık atmosferi oluşmuştur aslında, bir yerde anlam vermek de mümkün. Ama HPG kendi kuralları çerçevesinde o tutumu eleştiriyor, tabii daha çok kendi açısından bunu yapıyor, BDP’lilerin tutumu açısından değil, onların tutumu bize göre normaldir. Demin dediğim çerçevede normaldir diyorum. Ama kendi açısından HPG ayrıca eleştirel bir biçimde ele almıştır.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakanlık el koydu fiyatlar indi
Bakanlık el koydu fiyatlar indi
Askeri yetkililerden patlama açıklaması!
Askeri yetkililerden patlama açıklaması!
Yaza veda kampanyası
Yaza veda kampanyası
BBP liderinden 25 şehit için vahim iddia
BBP liderinden 25 şehit için vahim iddia
HGS tartışmalarına son noktayı koydu
HGS tartışmalarına son noktayı koydu
Genelkurmay Başkanı o birlikte!
Genelkurmay Başkanı o birlikte!
 Patlama anında yaşanan panik kamerada
Patlama anında yaşanan panik kamerada
Beyoğlu'nda yakalandı
Beyoğlu'nda yakalandı
Önce tecavüz ettiler ardından ise...
Önce tecavüz ettiler ardından ise...
ABD'de ölümcül virüs salgını
ABD'de ölümcül virüs salgını