HABER /  POLİTİKA

BDP'li Altan Tan şeriatçı çıktı

BDP'li Altan Tan'ın İslam ve Şeriat'la ilgili bu sözleri çok tartışılacak: Ben Şeriatçıyım!

BDP'li Altan Tan şeriatçı çıktı

Çözüm sürecinin kilit isimlerinden BDP'li Altan Tan , CNN Türk 'te Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular'a konuk oldu.

BDP'li Tan söz İslama ve Öcalan'ın Kürt-İslam sendezi açıklamasına gelince ilginç değerlendirmelerde bulundu.

KÜRT-İSLAM SENDEZİ ZEHİRDİR

Abdullah Öcalan 'ın bin yıllık İslam kardeşliği sentezi ne anlama geliyor? şeklindeki bir soruyu Tan, " Kürt - İslam sentezine ben katılmıyorum. Kürt-İslam sentezi, Türk Milliyetçilerinin, İslamı kullanmak üzere, İslamı kendi imparatorluk ve hegomanyalarına boya yapmak üzere kullandıkları bir terimdir. Türk İslam sentezi, bir zehirdir. İslamcı harekatın içinde Miliyetçiler doludur. Şu an Başbakan'ın etrafında da bu insanlar doludur. Milliyetçiliği, Türk İslamcılığı, Türk hegomanyasını, İslam boyası ile örtenlerdir. Dolayısıyla, Kürt İslamcılığı da, Türk İslamcılığı da yanlıştır.

Kemalistler bütün diğer milletleri yok saydılar. Hakkını istemek Milliyetçilik olarak kabul görüyorsa, Bütün Kürtler Milliyetçidir" şeklinde yanıtladı.

Solcu olmadığını, Müslüman olduğunu söyleyen Tan, Kürt mücadelesini desteklediğini ifade ederek, "İran ajanı da değilim" dedi.

"BEN ŞERİATÇIYIM"

Müslüman olduğunu söyleyen Tan, "Türkiye Cumhuriyeti'ndeki Kemalist yapının artık tarihe kaldırılması gerektiğine inanıyorum. Bundan sonra yerine ne geleceğine de halk karar versin istiyorum. Benim kendi görüşüm. Ben şeriatçıyım. Her Müslüman şeriatçıdır. Ben Müslümanım ve İslam Şeriatına inanıyorum" diye konuştu.

BARZANİ'Yİ KARALIYORLAR"

Barzani'nin üstlendiği misyonu değerlendirmesi istenen Tan şöyle konuştu:

"Ortadoğu'daki Kürt liderlerinden biri. Önemli biri. Amerika'nın taşeronu demek, Barzani'yi ne küçültür ne de büyütür. Çünkü öyle bakarsanız, o zaman mevcut hükümetin içinde daha büyük bir taşeron dersiniz. AKP hükümeti veya başka bir parti için. Hiç kimseye taşeronluğu layık görmem. Barzani’yi karalıyorlar."

MHP MİTİNGLERİ

MHP'nin düzenlediği mitinglerde, kullanılan üslubun yanlış olduğunu söyleyen Tan, "Bugün herkesin, üslubunu düzeltmesi gerekir. Biz şu an Devletin izni dahilinde, bir görev yürütüyoruz. Bugün parti olarak talimat almıyoruz. Birileri çıkıp da Hükümet de dahil, ben istediğimi söyleyeyim, siz de alttan alın her şeyi ben belirleyeyim diyorsa, boşuna uğraşıyor. Bu yoldan bir şey çıkmaz. Hayır çıkmaz" dedi.
 

Yorumlar 71 yorum