BIST 2.955
DOLAR 17,96
EURO 18,26
ALTIN 1.021,72
HABER /  POLİTİKA

BDP'den Erdoğan'a İmralı çıkışı!

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Başbakan Erdoğan'ın İmralı'ya gidecek heyet hakkındaki açıklamalarına sert çıktı

Abone ol

BDP'den ''Dağdaki ile kucaklaşanı İmralı'ya göndermeyiz'' diyen Başbakan Erdoğan'a yanıt geldi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Başbakan istediği kadar açıklama yapsın, bazı arkadaşlarımızın ismini çizmeye çalışsın; BDP olarak netiz; İmralı'ya gidecek heyet eş başkanlarımızdan oluşmalı” dedi.

Buldan, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın teröristle kucaklaşanın İmralı'ya gidemeyeceğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

BDP olarak, barış sürecine katkı sunmayı, bu süreçte önemli bir rol üstlenmeyi başından beri ifade ettiklerini belirten Buldan, bugün de aynı düşüncede olduklarını söyledi.

BAŞBAKAN BAZI İSİMLERİ ÇİZMEYE ÇALIŞIYOR

Buldan, bu süreci sabote eden, sekteye uğratan taraf olmayacaklarını belirterek, “Başbakan istediği kadar bu konuda açıklama yapsın, bazı arkadaşlarımızın ismini çizmeye çalışsın ama BDP olarak netiz; İmralı'ya gidecek heyetin eş başkanlarımızdan oluşmasını bir kez daha ifade ediyoruz” diye konuştu.

Hiçbir genel başkanın, BDP milletvekillerine herhangi bir görev veremeyeceğini; Başbakan'ın kendi partisinin milletvekillerine görev verebileceğini vurgulayan Buldan, İmralı'ya gidecek heyeti belirlemede parti organlarının yetkili olduğunu söyledi.

ÖCALAN EŞBAŞKANLAR İLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Buldan, İmralı'ya gidecek heyette BDP ve DTK'nın eş başkanlarının yer alması gerektiğini, bu konuda da başvuruların olduğunu, bunun dışında başka milletvekillerinin başvuru yapmadığını belirtti.

Başvurularının Adalet Bakanlığı'nda geçerli olduğunu ancak olumlu ya da olumsuz yanıt verilmediğini dile getiren Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan, Hükümet, bu heyeti değiştirmek istiyorsa, bazı arkadaşlarımızın üzerine çizgi çizmek istiyorsa, grup yönetimimiz, eş başkanlarımız ve grup başkanvekilleriyle görüşmek, paylaşmak zorunda. Başbakan, AKP Hükümeti ve Adalet Bakanı'na çağrı yapıyoruz; 4 eş başkan acilen adaya gidip Öcalan ile görüşme yapsınlar. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinde, bundan sonraki görüşmeleri eş başkanlar ile paylaşacağına yönelik ifadesi ortadadır. Başbakan'dan, bu konuda rica ediyoruz, süreci sabote etmeye, sekteye uğratmaya yönelik açıklamalardan vazgeçmeli.

Başbakan ısrarcıysa, biz de ısrarlıyız. Sürecin tıkanmaması için bu açıklamayı yapmak durumunda kalıyoruz. Sürecin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için Başbakan, bu açıklamalardan vazgeçmeli, varsa projeleri bizimle gelip görüşebilirler. Yurt dışından, basın üzerinden açıklamalar sürece zarar verir.”

BAŞBAKAN BU HAKKI KENDİNDE GÖRMESİN

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Başbakan'ın sınır ötesi mesajlarıyla, bu sürecin ilerlemeyeceğini ileri sürdü.

Başbakan ve Hükümet'e düşenin, BDP ile ilgili karar organlarında neler yapılmasını tespit etmek değil, güven artırıcı politikaları hayata geçirmek olduğunu belirten Baluken, “Başbakan, BDP'nin yapacaklarıyla ilgili rolleri, sorumlulukları belirlemekten vazgeçsin, üzerine düşen demokratik adımları atma, iki yılda, politikalarla parti ve halkımızda yarattığı tahribatı giderme aracına gitsin. AKP'nin yetkili organlarının vereceği kararlara müdahale etmiyorsak, Başbakan da bu hakkı kendinde görmemeli. Yurt dışı gezisine katılanları biz belirlemiyoruz” görüşünü savundu.

TMM
ÖNCEKİ HABERLER
Akbank'tan kariyer desteği
Akbank'tan kariyer desteği
Modern zamanlara özel aşk masalları
Modern zamanlara özel aşk masalları
Şırnak'ta öğretmene dayalı döşeli ev
Şırnak'ta öğretmene dayalı döşeli ev
Elektrikli arabayla İstanbul-Ankara 3 lira
Elektrikli arabayla İstanbul-Ankara 3 lira
Dönüşümle 26 milyar dolar tasarruf
Dönüşümle 26 milyar dolar tasarruf
Ayşen Gruda neden PKK'yı ikna ederim dedi
Ayşen Gruda neden PKK'yı ikna ederim dedi
Bir yılda 115 kilo verdiren tedavi
Bir yılda 115 kilo verdiren tedavi
ABD'nin Suudi Arabistan'daki gizli hava üssü
ABD'nin Suudi Arabistan'daki gizli hava üssü
Sierra’nın cenazesi ne zaman gönderilecek?
Sierra’nın cenazesi ne zaman gönderilecek?
Çağlayan'da çatışma çıktı!
Çağlayan'da çatışma çıktı!