BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
POLİTİKA

BBP lideri Mustafa Destici: Gerekirse Çin'e savaş açarız

Doğu Türkistan'daki Çin zulmünü değerlendiren Destici, gerekirse Çin'e savaş açılabileceğini, fakat bundan önce ekonomik ilişkilerle bu konuda tavır alınabileceğini söyledi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu. Programın bir bölümünde, Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı etnik zulüm konusu ele alındı. Çin'de Müslüman Türklere yapılan zulmü bir örnek vererek hatırlatan Destici, Çin hükümetinin kendi izniyle Türkiye'ye eğitim için gelen bir Doğu Türkistanlı gencin ailesinin, Türkiye'de eğitim görmesi gerekçe gösterilerek toplama kamplarına götürüldüğünü söyledi.

Toplama kamplarına götürülen insanlar arasında Türkiye vatandaşı olanların da olduğunu söyleyen Destici, buradaki insanların çoğunun akıbetinin belli olmadığını ifade etti. Kamuoyunda bu konuda seslerinin oldukça gür çıktığını söyleyen Mustafa Destici, gerekirse Çin'e savaş bile açılabileceğini fakat bundan önce daha farklı yollarla tepki gösterilebileceğini vurguladı.

Ticaret hacmi 25 milyar dolar
Bu yollardan birinin de ekonomi olduğunu ifade eden Destici, Çin ile olan ticaret hacminin 25 milyar dolar olduğunun altını çizdi. Destici, konuya ilişkin Ermenistan örneğini verdi. Türkiye'nin, Ermenistan ile ilişkilerin düzeltilmesi için Azerbaycan şartını koştuğunu söyleyen Destici, Çin'e karşı da aynı taktiğin uygulanması gerektiğini söyledi.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Bilecik'te sokak ortasında kanlı infaz! Kurşun yağdırdılar
Rizelilerin şakası pahalıya patladı televizyonu böyle kırdı
Denizli'de korkunç kaza! Fren yerine gaza bastı yayaları altına aldı
Ermenistan'daki darbe girişimine Türkiye'den ilk tepki
Kas yapmak için ne kadar protein tüketilmelidir?
İzmir'de engelli merkezinde dehşet kamerada! Görüntüler ortaya çıkınca tutuklandılar
Müge Anlı Tatlı Sert ATV canlıda Osman Biçer cinayeti itirafı ve ifadesi
Ali Babacan: Hükûmetin değişmesi lazım, başka çare görmüyoruz
Rize'de çaydanlık şakasının sonu kötü bitti: Çok maliyetli bir şaka yaptık
İstanbul'da tabur komutanlığını gözetlerken yakalanmıştı! O şüpheli DEAŞ'lı terörist çıktı
Yorumlar