BIST 2.377
DOLAR 16,02
EURO 17,21
ALTIN 962,01
HABER /  GÜNCEL

Başbakan'dan Barzani'ye sert tepki: Niye Türkiye'nin sözünü dinlemedin?

Başbakan Binali Yıldırım, referandum sonucunu dondurmayı teklif eden Barzani'ye ateş püskürdü. Yıldırım, ''Peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin yıllardır sizi himaye eden Türkiye'nin sözünü dinlemedin? Yanlış hesap Bağdat'tan döner derler ve nihayet yanlış hesap Bağdat'a gitmeden dönmüş oldu'' dedi.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de, Ege Ekonomik Forum'da konuştu. Başbakan Binali Yıldırım, referandum sonucunu dondurmayı teklif eden Barzani'ye ateş püskürdü. Yıldırım, "Ortadoğu'da şu an için durum ümit verici değil. Kuzey Irak'ta verilen yanlış karar... Bugün az önce bu kararı veren Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani 'referandum öncesi şartlara dönüyoruz' diye açıklama yaptı. E peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin. Niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin. Her neyse 'yanlış hesap Bağdat'tan döner' derler ve nihayet yanlış hesap Bağdat'a gitmeden dönmüş oldu." ifadelerini kullandı.

''AVRUPA HİÇBİR ZAMAN PARASAL GENİŞLEME SÜRECİNİ BU KADAR AŞMADI''

Yıldırım, ''Sayın bakanlar değerli katılımcılar sivil toplum örgütlerinin değerleri temsilcileri Ege'nin kalbi ilklerin şehir İzmir'de böylesine anlamlı bir toplantıda sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Tüm katılımcıları sevgiyle saygıyla selamlıyorum. 2 gün boyunca burada Ege'nin geleceği vizyonu konuşulacak avantajlı olduğu fırsat penceleri bir bir ele alınacak önemli bir sonuç ortaya çıkacak. 2017'nin sonuna yaklaşıyoruz küresel ekonomi toparlanmaya başlıyor. Küresel ekonomide iyileşme var. Avrupa ekonomisinde de toparlanma söz konusu. İçinden geçtiğimiz bu dönemde küresel kriz sonrası ortaya çıkan ekonomik kırılganlık ve bölgesel gerilimler henüz bitmiş değil. ABD'de yeni yönetimle birlikte ortaya çıkan korumacılık yönündeki söylemler yeni bir küresel tehdidin habercisi gibi. Ancak ekonomi tarihi bize korumacılık politikalarının hiçbir zaman küresel ekonomiye barışa katkı sağlamadığını göstermiştir. Avrupa hiçbir zaman parasal genişleme sürecini bu kadar aşmadı'' dedi.

BARZANİ'YE TEPKİ: NİYE TÜRKİYE'NİN SÖZÜNÜ DİNLEMEDİN ?

''Zenginlik merkezleri artık eskisi gibi batıda değil doğuya doğru hicret ediyor.'' diyen Başbakan, ''Yakın gelecekte orta ve uzun vadede dünya ekonomisinde ve jeopolitik dengelerde de önemli bir değişimi hep beraber göreceğiz. Son dönemde ayrılma istekleri referandum Brexit gibi gelişmeler de bölgesel ekonomiyi önemli ölçüde etkiliyor. Ortadoğu'da şu an için durum ümit verici değil. Kuzey Irak'ta verilen karar bu kararı veren Barzani referandum öncesi şartlara dönüyoruz diye açıklama yaptı. Peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin yıllardır sizi himaye eden Türkiye'nin sözünü dinlemedin? Yanlış hesap Bağdat'tan döner derler ve nihayet yanlış hesap Bağdat'a gitmeden dönmüş oldu.'' ifadelerini kullandı.

''TÜRKİYE'DE KREDİ GENİŞLEMESİNİ ÖNGÖREN BİR UYGULAMA BAŞLATTIK''

Yıldırım, ''Türkiye'nin konumu ne gideceği yol neresi? Bu krizler ortasında 2017 yılında Türkiye'nin önünü açacak çok önemli kararlar aldık. Aslında bu kararları 2016'nın son ayında aldık. 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu çeyrekte Türkiye yüzde 4 küçüldü, sonrasında yüzde 5 büyümeye geçtik. Aldığımız kararlarla Türkiye'de kredi genişlemesini öngören bir uygulama başlattık. Büyük hacimli krediler her ölçekte bütün sektörlere ciddi anlamda bir kaynak temini sağlandı. Bu kadar para genişlemesine rağmen bakıyoruz büyüme artmaya başladı.'' dedi.

''TÜRKİYE'NİN 2018'İ 2017'DEN DAHA İYİ OLACAK''

''Türkiye'nin 2018'i 2017'den daha iyi olacak.'' diyen Yıldırım, ''İşadamları, ekonomik kararları almak kolay değildir kararlarınızı alırken 2018 ve daha sonrasına yönelik bir öngörü yapmanız lazım. O öngörü için bizden bir şeyler duymak istiyorsunuz. Daha fazla yatırım mı yapalım? Orta Vadeli Planımız yayımlandı özeti yatırım iş üretim ihracat. Türkiye'nin 2018'i 2017'den daha iyi olacak. Bunu kesinlikle bir yere not edin. Büyüme hedefimiz en az yüzde 5,5. Bu yılın üçüncü çeyrek büyümesi çift haneli olursa hiç şaşırtmayın. Yıl sonu büyüme 7 olursa yine şaşırmayın. Türkiye etrafındaki ateş çemberine rağmen 2008'den bu tarafa dünyada 10 tane mega proje yapılmış adından söz ettirilen 10 projenin 6 tanesi Türkiye'de.'' ifadelerini kullandı.

''AVRUPA ŞU GÜNLERDE AŞIRILIKLARLA BAŞ ETMENİN YOLLARINI ARAMAKTADIR''

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü; ''Bugün Ege Denizi'nde 2-3 yıl öncesine göre Avrupa'ya geçişler büyük oranda kontrol altına alınmıştır. Bütün bunları yaparken biz arzu ederiz ki Avrupalı dostlarımız Türkiye'nin katlandığı bu yüklerin, bu fedakarlığın daha iyi farkında olsun, takdir etsin ancak burada şunu söylemek isterim ki özellikle Avrupa'da son yıllarda yükselen milliyetçi akımlar ve İslam düşmanlığı, Avrupa'da gelecek vizyon öngörüsünü tamamen ortadan kaldırmıştır. Avrupa şu günlerde aşırılıklarla baş etmenin yollarını aramaktadır.''

''AVRUPA'NIN GELECEK VİZYONUNU GÖZDEN GEÇİRMESİ LAZIM''

Bizim Avrupa'dan beklediğimiz şudur; özellikle Leipzig'den sonra gelecek vizyonunu gözden geçirmesi lazım. Türkiye'nin de içinde olduğu genişleyen bir Avrupa mı düşünüyor yoksa kendi sınırlarını yüksek duvarlarla kapatmış bir Avrupa kulübüne mi dönüşmek istiyor, bu kararı Avrupa verecek. Biz buradayız. Avrupa Gümrük Birliği'nin yenilenmesi, Avrupa ile kesilen müzakerelerin tekrar başlaması konusunda karar bizim değil, Avrupa Birliği'nindir.

''EGE BÖLGESİ'NİN TOPLAM İHRACATI 14,5 MİLYAR DOLAR''

Ege Bölgesi'nin ağırlık merkezini İzmir oluşturur. 15 yılda Ege tekrar yatırımla büyüme stratejisine uygun olarak önemli mesafe katetti. 2002 yılında Ege Bölgesi'nin toplam ihracatı 4 milyar dolar bugün 14,5 milyar dolara çıkmış.

BAŞBAKAN'DAN TEŞEKKÜR

Bu önemli organizasyonun gerçekleştirilmesinde en başta Doğuş Grubu ön ayak oldu Sayın Ferit Şahenk'e ve ekibine teşekkür ediyorum. Ekonomi Bakanlığımız organizasyonda koordinasyonu sağladı. Ekonomi Bakanımıza ekibine teşekkür ediyorum. Bölgesel ortakta Ege Geliştirme Vakfı Sayın Mehmet Ali Susam ve ekibine teşekkür ediyorum. TOBB, TESK, İzmirimizin ticaret ve sanayi odaları bütün sivil toplum kuruluşları ihracatçıları herkesin burada katkısı var. Bütün paydaşlara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.''

ÖNCEKİ HABERLER
 ATAK helikopteri Dubai'de şov yapacak
ATAK helikopteri Dubai'de şov yapacak
Ufak Tefek Cinayetler 2.bölüm fragmanı dizi beğenildi mi?
Ufak Tefek Cinayetler 2.bölüm fragmanı dizi beğenildi mi?
Bu iddia doğru mu? Akşener hakkında soruşturma mı açıldı?
Bu iddia doğru mu? Akşener hakkında soruşturma mı açıldı?
İstanbul'a 2 bin yeni bekçi! İşte başvuru şartları ve aranan koşullar
İstanbul'a 2 bin yeni bekçi! İşte başvuru şartları ve aranan koşullar
Meral Akşener'in partisinin adı İyi çıktı logosu için olay ima!
Meral Akşener'in partisinin adı İyi çıktı logosu için olay ima!
İçişleri Bakanlığı başlattı Balıkesir'e yüzlerce öğrenci geldi
İçişleri Bakanlığı başlattı Balıkesir'e yüzlerce öğrenci geldi
İran'dan flaş Barzani kararı! Yeniden...
İran'dan flaş Barzani kararı! Yeniden...
CHP'li isimden Akşener'e soğuk duş önce davranıp...
CHP'li isimden Akşener'e soğuk duş önce davranıp...
Kadın dizisi ilk bölüm beğenildi mi 2.bölüm fragmanı
Kadın dizisi ilk bölüm beğenildi mi 2.bölüm fragmanı
Yüz binlerce ürün uygun fiyatlara ePttAVM.com’da
Yüz binlerce ürün uygun fiyatlara ePttAVM.com’da