BIST 8.305
DOLAR 27,21
EURO 28,82
ALTIN 1.675,06
HABER /  GÜNCEL

Barzani'den flaş Ankara açıklaması felakete yol açacak

Mesut Barzani, Ankara'da düzenlenen intihar saldırısının arkasında PKK'nın çıkması halinde bunun büyük bir felakete yol açabileceği ve sorunların büyüyebileceğini söyledi.

Abone ol

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, İngiltere merkezli Sky News Arapça kanalının sorularını yanıtladı.

Kürt lider Barzani, Kürtler'in denetimi altında bulunan Irak'taki bölgede bağımsızlık ilanını ertelemenin sonucunun iyi olmayacağını savunarak, "Irak'ın birliği için yapmadığımız şey kalmadı. Irak Anayasası'nın giriş bölümüne baktığımızda anayasaya bağlılığın Irak'ın birliğini sağladığına vurgu yapıldığını görüyoruz. Ancak Irak Hükümeti bu anayasaya bağlı kalmadı, bunun onlarca örneği var" diye konuştu.

"NEDEN YENİLGİ ALMIŞ BİR TECRÜBEDE ISRAR EDELİM?"

Mesut Barzani, Irak'ın tek parça halinde kalmasıyla ilgili soruya "Neden yenilgi almış bir tecrübede ısrar edelim? Ölüm ve savaşa bir daha dönmemiz mi yerinde olur, kardeşçe, barış içinde, birbirimize yardım ederek yaşamamız mı?" yanıtını verdi.

"BÜYÜK BİR SUÇLAMAYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKIR"

Mesut Barzani, 13 Mart'ta Ankara'da 37 kişinin ölümü, 122 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırı hakkındaki bir soru üzerine terör örgütü PKK'nın henüz saldırıyı resmen üstlenmediğini belirterek, "Araştırmalar sürüyor. Ancak şüpheye yer bırakmayacak şekilde PKK'nin bu saldırının arkasında olduğu ortaya çıkarsa bu Kürt milletini büyük bir suçlamayla karşı karşıya bırakır" diye konuştu. Kanlı saldırı ile ilgili büyük kaygıları olduğunu ifade eden Barzani, "Büyük bir felakete yol açar ve sorunlar daha da büyür. Bu Türkiye'de Kürtler ile Türkler arasında büyük bir milli savaşa dönüşür" iddiasında bulundu.