BIST 8.033
DOLAR 28,85
EURO 31,53
ALTIN 1.890,20
HABER /  GÜNCEL

Ankara patlaması teröristin cesedi böyle bulundu!

ANKARA Kızılay'da meydana gelen terör saldırısının ayrıntılar ortaya çıktı. 2'inci terörist Özgür Ünsal'ın cesedinin bütün halinde bulunması saldırının nasıl gerçekleştirildiğine dair ipuçları verdi.

Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesindeki emniyet ekipleri, 2'si terörist 37 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının detaylarını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Canlı bombaların kimliği, yapılan DNA eşleştirmelerinin ardından netlik kazandı. Daha önce parçalarla kimliği tespit edilen Seher Çağla Demir'in ailesinden alınan DNA örneklerinin sonuçları da belli oldu. Aile ile Demir'in DNA'ları uyuştu.

İKİNCİ TERÖRİSTİN DE KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Cesedi yandığı için kimliği belirlenemeyen ve ikinci şüpheli olduğu söylenen erkek cesedinin ise yapılan DNA eşleşmesinin ardından Özgür Ünsal olduğu ortaya çıkarıldı. Beyaz renkli BMW marka araçla Kızılay yakınına gelerek bombayı patlatan Demir ve Ünsal'ın bağlantıları araştırılıyor.

KAÇAK YOLLARLA KOBANİ'DEN TÜRKİYE'YE GELDİ

Saldırı noktasından başlayarak geriye dönük olarak aracın gezdiği tüm güzergahlardaki kamera görüntüleri bir havuzda toplandı. Ekipler, sözkonusu görüntüleri detaylı olarak inceledi. PKK'lı Seher Çağla Demir'in Suriye'nin Kobani kantonundan kaçak yollarla Türkiye'ye girdikten sonra Şanlıurfa'ya geldiği belirlendi. Saldırıda kullanılan araç burada satın alındıktan sonra Demir'in, V.K. ile birlikte Ankara'ya geldiği anlaşıldı. Demir'i Ankara'ya getirdiği belirlenen V.K. her yerde aranıyor. Bulgulara göre iki teröristi Ankara'da Özgür Ünsal karşıladı. Demir ve V.K'nın, Ünsal'ın annesinin evinde kaldığı öğrenildi.

ÖZGÜR ÜNSAL SALDIRIDAN HABERSİZ MİYDİ?

Bombalı araca ilişkin HGS ve benzin istasyonu kayıtları da incelendi. Saldırının nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin tüm senaryolar da masaya yatırıldı. Kaynaklar, 17 Şubat Merasim Sokak'taki saldırıyı ise tek bir teröristin gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Ekipler, Özgür Ünsal'ın Demir'in saldırı planından habersiz olarak araçta bulunmuş olabileceğini de değerlendirdi. Bu nedenle savcılık ve emniyet birçok ihtimali gözününe alarak araştırma yaptı. Üzerinde durulan senaryolar ise şöyle:

ANKARA SALDIRISINDAKİ 3 SENARYO

*Seher Çağla Demir'in kullandığı araçta Özgür Ünsal da bulunuyordu. Daha önce de birlikte keşif yaptıkları değerlendirilen iki terörist saldırıyı da birlikte gerçekleştirdi.

*Bomba yüklü aracı Seher Çağla Demir kullanıyordu. Cesedi yanmış olarak bulunan Özgür Ünsal ise araçta değildi. Nitekim yetkililer, patlamanın ardından ceset bütünlüğünün bozulmamış olmasının da Ünsal'ın arabada olmadığına işaret ettiğini belirtti. Üzerinde ağırlıklı olarak durulan senaryonun bu olduğu ifade edildi.

*Demir'in idaresindeki bombalı araçla yapılan saldırının asıl hedefi Güvenpark'taki çevik kuvvet ekipleriydi. Ünsal ise ikinci bir canlı bomba olarak olay yerindeydi. Yeni Şafak'ın haberine göre, Demir saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Ünsal, panikle kaçışan kalabalığın olduğu yere yönelerek üzerindeki bombayı patlatacaktı. Ancak polislerin saldırıyı fark etmesi üzerine panikleyen Demir, aracı belediye otobüsünün yanında infilak ettirdi.

SEHER ÇAĞLA DEMİR'İN DOSYASI İSTENDİ

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demir'in Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'PKK terör örgütü üyeliği ve propogandası' suçundan yargılandığı dosyayı istedi. Balıkesir Başsavcılığı tarafından Demir hakkında hazırlanan iddianamede, Demir'in Balıkesir'de PKK yapılanmaları tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması, toplantı, anma gibi eylemlere düzenli olarak katıldığı, terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H içerisinde faaliyet gösteren DÖDEF'e bağlı Balıkesir Öğrenci Derneği üyesi olduğu, pek çok gösteriye katılarak silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı belirtildi. Demir'in Barış ve Demokrasi Partisi tarafından 30 Kasım 2013'te düzenlenen gençlik şölenine katılmak üzere gittiği Diyarbakır'da PKK'ya dahil olduğu, daha sonra da Suriye'ye geçtiği kaydedildi. Ayrıca Demir'in, Balıkesir BDP İl Yönetim Kurulu Üyesi olduğu da tespit edildi.