BIST 1.463
DOLAR 7,39
EURO 8,94
ALTIN 437,23
HABER /  EKONOMİ

Barajlarda yeteri kadar su var mı? Pakdemirli açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Barajlarda yeteri kadar su var, içme suyunda sıkıntı öngörmüyoruz." dedi. Pakdemirli'nin açıklamasına göre, İstanbul'un 7 ay yetecek kadar suyu var.

Abone ol

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de barajlarda yeteri kadar su bulunduğunu ve içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini açıkladı.

''1,7 oranında azalma var ancak barajlarda yeterli su mevcut''
Bakan Pakdemirli, 1 Ekim 2019 – 06 Nisan 2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde kümülatif yağışlar ortalamasında uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 1,7 oranında azalma olduğunu ancak barajlarda yeterli su bulunduğunu söyledi.

Barajlardaki su miktarı 140,3 milyar metreküp
İşletmede olan 98’i içme suyu, 125’i enerji ve diğerleri sulama maksatlı toplam 360 adet depolama tesisinde doluluk oranının yüzde 53,8 olduğunu dile getiren Pakdemirli, bu barajlardaki mevcut su miktarının 140,3 milyar metreküp olduğunu bildirdi.

''7 aylık suyunun bulunduğu anlamına geliyor''
4 büyükşehrin içme suyu barajlarında geçen yıla göre yüzde 14 oranında su azalışı olmasına rağmen bunun sıkıntı yaratmayacağını ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu: “İstanbul’a içme ve kullanma suyu temin eden barajlarda bugün itibariyle 575 milyon metreküp su bulunuyor. Bu miktar hiç yağış olmaması durumunda bile şehrin 7 aylık suyunun bulunduğu anlamına geliyor. Darlık Barajı’nda yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığı ve savak açılarak kontrollü su bırakılmaya başlandı. Ömerli Barajı’nda ise doluluk yüzde 99 seviyesindedir. Bulunduğumuz mevsim itibariyle halen bahar yağışları ve yüzey akışları devam ediyor. Ankara’da ise 346 milyon metreküp su bulunuyor. Bu, hiç yağış olmaması durumunda bile şehrin 10 aylık suyunu karşılayabilecek miktardır. İzmir’de 164 milyon metreküp, Bursa’da ise 29 milyon metreküp su bulunuyor.”

"İsraf edilmemeli"
2020 yılında ülke genelinde içme suyu sıkıntısı yaşanmayacağını öngördüklerini vurgulayan Pakdemirli, yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle hijyen ve kişisel temizliğe gerekli önemin verilmesi gerektiğinin altını çizerek “Hijyen konusunda tasarruf ikinci planda, ancak bu durum suyu gereksiz yere israf etmemiz anlamına gelmemeli. Türkiye su zengini bir ülke değil. Suyumuz kısıtlı ve bu bilinçle hem hijyen gereklerini yerine getirmemiz hem de kısıtlı olan bu kaynağı gerektiği gibi israf etmeden ihtiyaçlarımız kadar tüketmeliyiz” diye konuştu.

Gerekli tedbirler alındı
Bakan Pakdemirli, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülke genelinde geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmaması için gerekli yatırımları planlanarak peyderpey hayata geçirdiklerini ve gerekli tedbirleri aldıklarını da sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Valbuena: Fenerbahçe'den ayrılmam doğruydu
Decathlon Sıcak Tutan Ve Su Geçirmez Kar Botu
Osmaniye'de koronavirüsten taburcu oldu düğüne gider gibi evine gitti
Ali Erbaş'tan Berat Kandili mesajında vatandaşa çağrı
Türkiye'de coronavirüs vaka sayısı çok arttı! Fahrettin Koca son durumu açıkladı
TESK Başkanı Palandöken'den fatura tepkisi! Kapalı dükkanın ortalama tüketimi mi olur
Fatih Portakal ne dedi? Olay sözlere Erdoğan ve BDDK suç duyurusunda bulundu
Berat Kandili önemi nedir Diyanet Berat Kandili ne demek?
Adana'da bahçesinde Hint keneviri yetiştiren zanlı koronavirüsü bahane etti
Van'da koronavirüsü yenen 4 hasta taburcu oldu
Yorumlar 3 yorum