BIST 1.411
DOLAR 8,08
EURO 9,69
ALTIN 458,39
HABER /  GÜNCEL

Banka işlem ücretleri yeni tarife havale kaç para oldu?

Bankaların EFT ve havale ücretlerine sınırlama geldi, yeni sistem yürürlüğe girdi. İnternetten ve mobilden 1.000 TL’ye kadar para göndermenin maliyeti 1 TL, 1.000 TL’den fazlaysa 2 TL olacak.

Abone ol

Bankaların ücret ve komisyon oranlarına ilişkin sınırlamaları artık yürürlüğe girdi. İnternetten ve mobilden 1.000 TL’ye kadar para göndermenin maliyeti 1 TL, 1.000 TL’den fazlaysa 2 TL olacak.

Ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyon sayısı 2 bin 400'den 51'e, finansal tüketiciler için ise 20'den 16'ya indiriliyor. Her kalemde ücretler 3'te 1 ila 6'da 1 oranlarında düşürülüyor. Bireysel müşteriler ve ticari şirketler bundan böyle yapacakları işlemlerde bankalara daha az para ödeyecek.

Açılış ücreti kaldırıldı
Bankalar müşterilerine yeni EFT, havale ücretleriyle ilgili bilgilendirmeleri göndermeye başladı. Buna göre, daha önce bankaların en az 6 TL olarak kestiği mobil ve internet EFT ücreti 1 TL'ye iniyor.

EFT ücreti, ATM'den yapılan işlemlerde 2 TL (eskisi 17 TL), şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL (eskisi 67 TL) olacak. İşlem tutarı 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi.

Bireysel müşterilerden kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırılıyor. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyeti alınacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Birleşmiş Milletler'den dünyaya Türkiye çağrısı! Bu onların sorunu değil
EFT ücretleri 2020 bankaların EFT ücreti kaç para oldu?
İdlib'e Bahar Kalkanı Harekatı başlatıldı Savunma Bakanı Akar duyurdu
Öğretmen ek ders ücretleri 2020 gece-gündüz saat ücretleri
Esed'e ait Rus yapımı savaş uçağı düşürüldü! İşte o görüntüler
MHP'den teşkilatlarına uyarı: Dikkatli ve tedbirli olun
Yunanistan mülteciler için acil toplantı istedi
Cemre düşme sırası üçüncü cemre düştü mü 2020
Erdoğan-Putin zirvesi 5 Mart'ta Moskova'da yapılacak!
İHA ne demek İHA açılımı ve özellikleri neler?
Yorumlar