BIST 1.212
DOLAR 7,81
EURO 9,27
ALTIN 483,04
HABER /  GÜNCEL

Bakanlık duyurdu! İşte bayramda çalışacak polis sayısı

Demirören Haber Ajansı

İÇİŞLERİ Bakanlığı, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla karayollarında güvenlik tedbirlerinin en üst düzeye çıkarıldığını, bayram tatili süresince toplam 101 bin 223 trafik ekibi/timi ve 184 bin 825 trafik personelinin görevli bulunacağını açıkladı.

Abone ol

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakanlık 81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlıklarına gönderdiği 'Trafik Tedbirleri' konulu talimat ile 31 Mayıs-10 Haziran 2019 tarihlerini kapsayan 11 günde karayollarında alınacak güvenlik önlemlerini tek tek sıraladı.

Bakan Soylu sahada olacak
Trafik tedbirlerinin yerinde denetlenmesi ve yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi amacıyla; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere Bakan Yardımcıları,  Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, tüm vali ve kaymakamlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları, Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcıları ve Daire Başkanları, il/ilçe emniyet/jandarma müdür ve komutanları sahada olacak. Özellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergâhlarda alınan trafik tedbirleri uygulamasının yanı sıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi için bayram tatili boyunca 36 Polis Başmüfettişi, 21 Jandarma Başmüfettiş/Müfettişi, 9 Jandarma Denetleme üyesi olmak üzere 66 müfettiş görevlendirildi. Planlanan 11 günlük süre içerisinde;  günlük ortalama emniyet ve jandarmadan 9 bin 202 trafik ekibi/timi, 16 bin 802 trafik personeli sahada görev alacak. Bayram tatili süresince toplam 101 bin 223 trafik ekibi/timi ve 184 bin 825 trafik personeli görevli olacak. Trafik ekiplerinin karayolu güzergâhlarında tepe lambaları daima açık olacak şekilde 'görünürlükleri' ön plana çıkarılacak. Sürücüler üzerinde 'Algılanan Yakalanma Riski Duygusu' sürekli canlı tutulacak.

Her 10 kilometrede bir ekip görevlendirilecek
Son 3 yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun olduğu tespit edilen 18 ildeki 20 güzergâhta her 10 kilometrede bir ekip görevlendirilecek. Ayrıca emniyet ve jandarma merkez birimlerinden toplam 52 personelden oluşan 18 ekip belirlenen güzergâhlardaki trafik ekip ve personelini denetleyecek. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bu bayramda havadan denetimlere ağırlık verilecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Diyarbakır başta olmak üzere 25 ilde 126 saat helikopter ile denetim yapılacak. Ayrıca 71 kentte bin 565 saat drone ile denetim yapılacak.

Otobüs denetimleri artırılacak
Bayram süresince toplam bin 520 yolcu otobüsü, yolcu olarak binecek sivil ekiplerce habersiz olarak denetlenecek. Terminallerde ve ara istasyonlarda şehirlerarası otobüs denetimleri artırılacak. Terminallerde izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına ve korsan taşımacılığa izin verilmeyecek. Sefere çıkan bütün otobüsler denetlenecek, şoförlerin kural ihlali yapmamaları, sürücü ve yolcuları seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirilerek bu hususa ilişkin kontrollere özel önem verilecek. Şehirlerarası yolcu otobüsleri ile 30 Mayıs-11 Haziran 2019 tarihleri arasında tarifeli yolcu taşımalarına izin verilen B2/D2 yetki belgeli TUR araçlarının; SRC belgeleri, taşıma sözleşmeleri, yedek şoför, takoğraf (hız, çalışma/dinlenme süreleri), cihaza takılı sürücü belgesi/kartının aracı kullanan kişiye ait olup olmadığı titizlikle incelenecek. Otobüslerin karışmış olduğu kazalar da dikkate alınarak özellikle 02.00-08.00 ve uykusuzluk/yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu 05.00-07.00 saatleri arasında şoförlerin araç dışına davet edilmesi, gerekli kontrolleri ve dinlenmeleri sağlanacak. Özel İzin/Özel Yük Taşıma İzin Belgesi kapsamındaki araçların 01-09 Haziran 2019 tarihleri arasında trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek.

Hız denetimleri devam edecek
Denetimlerde, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda araç sürücüleri durdurularak 'Yüz Yüze İletişim' kurulacak ve uzun yoldan gelen sürücülerin dinlendirilmeleri sağlanacak. Radar denetimleri; hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı güzergâhlarda, mümkün olduğunca yüz yüze temas yolu ile yapılacak. Toplam uzunluğu 2 bin 155 km olan tüm otoyollarda 'Ortalama Hız' denetimi yapılmaya devam edilecek. Şehir merkezlerinde, halkın yoğun olacağı AVM ve mezarlıklarda trafik tedbirleri artırılacak. Merkezdeki 'Trafik Kaza Danışma Birimi' tarafından ülke genelindeki yol durumu ve kazalar anlık olarak takip edilecek ve anında müdahale sağlanacak.

Çocuklar ebeveynlerine trafik karnesi verecek
Bakanlık bu Ramazan Bayramı'nda da 'Kımızı Düdük' kampanyasına devam edecek. Jandarma ve emniyet trafik personeli çocuklara kırmızı düdükle birlikte bir de çocuklara 'Trafik Karnesi' dağıtacak. Çocuklar bu karnelere, araç kullanan anne ve babalarını trafikte uydukları ya da uymadıkları kurallar konusunda değerlendirme yapacak, notlar verecek. Ülke genelinde ana güzergâh noktalarında 2018 yılı içerisinde meydana gelen kazaların yoğunlaştığı 50 nokta, Yandex Navigasyon sistemi üzerinden kaza bölgesine gelmeden önce sürücüleri uyaracak şekilde 'Dikkat kaza riski! Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın' mesajının navigasyon ekranından uyarılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Huawei ABD'de açtığı davada "karar duruşması" istedi
Ramazan Bayramı'na dikkat edin! Uzmanlardan beslenme uyarısı
Parasını yutan ATM'ye öyle bir not yapıştırdı ki
Beşiktaş'a PSG'den süper golcü
Zümrüt Apartmanı kitabı konusu ne içeriğinde neler var?
Grip aşısı nerede yaptırılır kimler grip aşısı yaptırır?
Yorumlar