BIST 3.493
DOLAR 18,58
EURO 18,41
ALTIN 1.021,17
HABER /  GÜNCEL

Bakan Taner Yıldız'dan flaş istifa açıklaması!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, muhalefet milletvekillerinin istifa çağrılarına karşılık açıklama yaptı.

Abone ol

İNTERNETHABER.COM
Soma ve Ermenek'te yaşanan maden faciaları sonrasında eleştirilere hedef olan Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, istifa çağrılarını kulak arkası etmediğini açıkladı.

"BAKANLAR KURULUNA İSTİFA FİKRİMİ İLETTİM"

İstifa sinyali veren Bakan Taner Yıldız, "İstifaya davet etmek bir muhalefet partisi için makul bir istektir. Benim bunu değerlendirmediğimi zannetmeyin. Ben ilkeleriyle yaşamış bir insanım ve Bakanlar Kurulu'na bunu ilettim. Soma'da ilettim. Muhalefet partisinden 13 arkadaşımın tavsiyesini bir kez daha Başbakanımla paylaşacağım" dedi.

"CENAZE YAKINLARINI TESKİN ETMEKTE ÇOK USTASINIZ"

Bütçe üzerine söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a, "İstifa etmeniz gerekiyor. Bunu hiçbir bakan için söylemedim. 301 kayıplı Soma faciasının baş siyasi sorumlususunuz. Aşırı kar kazanma hırsının da baş siyasi sorumlusu sizsiniz. Cenazeleri kaldırmakta, cenaze yakınları teskin etmekte çok ustasınız. Teskin tarafını takdir ediyoruz ama bakanlık görevini yapmıyorsunuz" dedi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Bakanlığın Soma'daki kaza ile ilgili inceleme yapıp yapmadığını sorarak Taner Yıldız'a, "Kaza olunca madene gidip cenaze saymaktan başka kamuoyu pek faaliyetinizi göremedi. Soma ve Ermenek'te sizin hiç sorumluluğunuz yok mu" sorusunu yöneltti.

"MADEN KAZALARININ NEDENİ VAHŞİ KAR HIRSI"

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, maden kazalarının nedeninin, vahşi kar hırsından kaynaklandığını ifade etti. Bu faciaların siyasi sorumluluklarının olduğunu belirten Kaplan, hükümetin bu sorumluluğu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise "Bunca acıdan sonra istifa mekanizmasını hatırlatmak zorumuza gidiyor ama bizi buna mecbur bırakıyorsunuz. Bakanlık mekanizması içerisinde hiç mi kusuru tespit edilen bir kişi çıkmadı? Bakanlık kendine hiç mi fatura çıkarmıyor?" dedi.

KESİLEN ZEYTİN AĞAÇLARI

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, zeytin ağaçlarının kesilmesine ilişkin tartışmalara değinerek yeşile, ağaca karşı olmadıklarını, partisinin iktidarı döneminde dikilen ağaç sayısının cumhuriyet tarihi boyunca dikilenden daha fazla olduğunu ifade etti. Emekçiyi desteklediklerini ancak sermayenin de düşmanı olmadıklarını anlatan Gök, yatırımcı olmazsa ülkenin kalkınmasının beklenemeyeceğini dile getirdi. Gök, zeytin ağacının parasal değeri ile enerji santralinin ülke ekonomisine katkısının ne kadar olduğunu sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise "Kesilen o ağaçlar bir ailenin geçimini sağlıyor. O ağaçlarla çocuklarını okutuyorlar. Onu söküp bilmem hangi firmaya verilen ihale ile yurt dışından getirilen bir palmiye ağacı dikmek aynı değildir. Bunun maliyet ölçüsü olamaz" karşılığını verdi.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, maden kazalarının birer iş cinayeti olduğunu belirterek bu olayların, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, görevini tam olarak yerine getirmediğini gösterdiğini ifade etti. Türeli, Yıldız'ın görevinden istifa etmesi gerektiğini savundu.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, dünyada maden kazalarında ölüm rakamları aşağı inerken Türkiye'de hızla arttığını, madencilikte en yüksek ölüm oranın Türkiye'de olduğunu bildirdi. Çam, "Sizler bu tablonun asli sorumlususunuz. Hala nasıl görevinize devam etmektesiniz? Sayın Bakan siz Türkiye'ye ölümü hatırlatıyorsunuz" ifadesini kullandı.

"MADENLER İÇİN 5 BİN AĞAÇ KESER, 50 BİN AĞAÇ DİKERİZ"

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, enerji tüketimi artan Türkiye'de kaynakların en iyi şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. Bütün her şeyin insanlar için yaratıldığını, zeytin ağaçlarının da insanlar için yaratıldığını kaydeden Aydemir, "Bizim madenlerimiz için 5 bin ağaç kesmemiz gerekiyorsa 50 bin ağaç dikeriz. Madenlerimizden faydalanmamız gerekiyor" dedi.

Taner Yıldız'a da teşekkür eden Aydemir, Yıldız'ın Ermenek'teki maden kazasının ardından yaraları sarmak üzere bölgede bulunduğunu anlattı. Aydemir, "Kazadan sonra da o yaraları saracak birileri lazım. Hükümetimiz görülmemiş şekilde oradakilere sahip çıkmıştır. Allah kendisinden razı olsun. Milletimizin yarasını sarmak için çaba sarf etmiştir" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Hollanda İşçi Partisi: Türk üyelerin ihracı zorunluydu
Hollanda İşçi Partisi: Türk üyelerin ihracı zorunluydu
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Dünya aslında böyle dönüyor! İnanılmaz çekim
Dünya aslında böyle dönüyor! İnanılmaz çekim
Emine Ülker Tarhan partisi kurdu işte ismi ve logosu
Emine Ülker Tarhan partisi kurdu işte ismi ve logosu
Davutoğlu'ndan son dakika Taner Yıldız açıklaması
Davutoğlu'ndan son dakika Taner Yıldız açıklaması
Hastanesi olmayan ilçeler mecliste
Hastanesi olmayan ilçeler mecliste
Makatına kürek sapı girince... Yok böyle kaza!
Makatına kürek sapı girince... Yok böyle kaza!
Hasip Kaplan'dan 'yardım' çıkışı 'Zehir zıkkım olsun'
Hasip Kaplan'dan 'yardım' çıkışı 'Zehir zıkkım olsun'
Yunanistan: Engelli çocuklar kafeslere hapsediliyor
Yunanistan: Engelli çocuklar kafeslere hapsediliyor
KCK'dan olay Dersim açıklaması
KCK'dan olay Dersim açıklaması