BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 496,87
HABER /  GÜNCEL

Ayasofya Camii ne zaman saat kaçta açılacak nerede namaz kılınacak?

Danıştay kararı ile camiye dönüştürülen Ayasofya'da bugün yani 24 Temmuz cuma günü ilk cuma namazı kılınacak. İç kısımda 500 dışarıda ise binlerce vatandaşın cuma namazı kılması bekleniyor. Peki Ayasofya camiinde nerede namaz kılınacak, kadınlar ve erkekler için namaz kılma yeri neresi olacak.

Abone ol

İSTANBUL'da bugün tarihi bir gün yaşanacak, Danıştay kararı ile cami olan Ayasofya'da ilk kez cuma namazı kılınacak. Bu özel ve anlamlı güne binlerce vatandaş şahitlik edecek. Ayasofya'da cuma namazı için girişler saat 10.00'da başlayacak. İç kısımda 500, dışarıda ise binlerce vatandaşların cuma namazı kılması bekleniyor. Peki, erkekler ve kadınlar için namaz yerleri neresi olacak? Alana girişler nasıl yapılacak? İşte Vali Ali Yerlikaya’nın Ayasofya programı açıklamaları…

Ayasofya Cami çevresinde, kadınlar için iki ve erkekler için üç bölge namaz kılma alanı olarak belirlendi. Ayafosya'nın açılışına katılacak erkek vatandaşlar, Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi'nde namaz kılacak. Kadınların namaz kılması için ise, Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ve Mehmet Akif Parkı tahsis edildi.

ÜÇ ANA İSTİKAMETTEN GİRİŞ YAPILACAK

Vatandaşların, namaz kılınacak noktalara gelmesi için üç ana istikamet belirlendi. Namaz kılacak kimselerin, Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı mevkilerinden girişleri sağlanacak. Polis tarafından 11 kontrol noktası oluşturulacak. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kontrol noktalarında yoğunluk olmaması için namaza katılacak kimselerin el ve sırt çantaları getirmemelerini söyledi.

GİRİŞLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, namaz kılınacak alanlara girişlerin 24 Temmuz Cuma 10.00'dan itibaren başlanacağını söyledi.

SAF DÜZENLENMESİ OLACAK

Corona virüsü sebebiyle, namaz kılınacak alanlarda saf düzenlemesi için belediye tarafından işaretleme çalışması yapılacak. Bu akşam 20.00'de başlayacak çalışmaların, sabaha kadar yetiştirilmesi bekleniyor.

ATEŞ ÖLÇÜMÜ VE MASKE KONTROLÜ OLACAK

Oluşturulan 11 ayrı kontrol noktasında, alanlara giriş için ateş ölçümü ve maske kontrolü olacak. Ayrıca alanda 17 tane sağlık noktası kurulacak ve 727 sağlık personeli görev yapacak.

AYASOFYA CAMİ SABAHA KADAR AÇIK OLACAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayafosya Cami'nin sabaha kadar açık olacağını da sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Burak Yılmaz'ın menajerinden veda paylaşımı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Cuma mesajları zilhicce ayına özel resimli cuma sözleri 2020
Ali Babacan'ın Ayasofya açıklamaları olay oldu
FETÖ 4 parçaya bölündü: Türkiye'ye dönüp hesap verin
Ekrem İmamoğlu'nun tanıttığı İBB tarafından hazırlanan Nutuk'a tartışılan fiyat: 153 lira
İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
Kızıyla aynı evde yaşayan kişi ve babasına tabancayla ateş açtı: 1 ölü, 1 yaralı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi paylaşımı
Sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi
Yorumlar