BIST 1.408
DOLAR 8,07
EURO 9,67
ALTIN 461,13
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Antalya'da caretta caretta'lar denizle buluşturuldu

İhlas Haber Ajansı

Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunan ünlü Patara kumsalında, yavru caretta caretta deniz kaplumbağaları denizle buluşturuldu. Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan ve Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, yavruların yolculuğunda hazır bulundu. 

Abone ol

Çevre Bakanlığınca Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Patara Plajı’nda yuvalarından çıkan 15 yavru caretta caretta deniz kaplumbağası denize kavuştu. Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan ve Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, yuvalarından çıkan yavruların zorlu yolculuğuna eşlik etti.

Carettaları koruma ve izleme

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Başkale, Patara kumsalının deniz kaplumbağaları için önemli yuvalanma alanlarından biri olduğunu hatırlatarak, burada deniz kaplumbağası korunması ve izlenmesi çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi. 
Nesli tükenmekte olan bu kaplumbağaların yuvalarını ve yumurtalarını koruma görevini bu yıl kendilerinin üstlendiğini ifade eden Prof. Dr. Eyüp Başkale, “Kumsalda özellikle yumurtlamaya gelmiş anaç deniz kaplumbağalarının güvenli şekilde yuva yapmaları, yaptıkları yuvaların tel ve yuva üstü kafeslerle koruma altına alınması, kuluçka süreleri boyunca günlük olarak korunması üzerine araştırmalar yapmaktayız. Ayrıca kumsalda yavru kaplumbağaların cinsiyetlerinin ve genetik varyasyonlarının belirlenmesi gibi çeşitli bilimsel araştırmalar da gerçekleştiriyoruz. Yumurtadan çıkan yavruların denize güvenli şekilde ulaşması için yaklaşık 10 gönüllü arkadaşımızla birlikte gece gündüz demeden araştırmalarımızı yapıyoruz” dedi.

Sevindiren haber 

Prof. Dr. Başkale, sevindirici haberler olduğunu da aktararak, “Özellikle geçmiş yıllardaki rakamlara baktığımızda ortalama 150-200 civarında yuva olurken, şu ana kadar 284 yuva oldu. Dönem boyunca en yüksek yuva sayısına bu sene ulaştık. Bu sevindirici. Bunlar denize ulaştırılırken bizlere emanet olacak. Gönüllü olan, konuyla ilgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederiz” diye konuştu. 

ÖNCEKİ HABERLER
Konya'da hırsızlık için gittikleri evde fark edildiler verdikleri ifade şaşkınlık uyandırdı
BİLSEM mülakat sonuçları MEB açıklandı mı BİLSEM sonuç sorgulama
Abdurrahman Dilipak'tan beklenmeyen uyarı: Birileri geliyorum diyen devrimin farkında değil
Sultangazi'deki taciz iddiası mahalleyi ayağa kaldırdı!
Meteoroloji uyarmıştı! Kocaeli yağmura teslim
Maduro'dan ABD itirafı! İddiaları doğruladı
BİLSEM sonuçları MEB açıklanıyor saat kaçta açıklanacak?
Cumhurbaşkanlığı kabinesi Külliye'de toplanıyor! Masada kritik konular var
Apple'ın kredi kartı ABD'de hizmete girdi
Turkcell mağazaları fizy listeleriyle hareketleniyor
Yorumlar