BIST 5.062
DOLAR 19,04
EURO 20,73
ALTIN 1.223,72
HABER /  EKONOMİ

ANKA seri üretime geçiyor!

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, ANKA projesinde sürecin seri üretim olduğunu söyledi

Abone ol

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, milli imkânlarla tasarımı gerçekleştirilen insansız hava aracı ANKA ile ilgili olarak bir iki ay içerisinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI TUSAŞ) ile sözleşme imzalanacağını söyledi.

Bayar, ANKA'nın bazı özelliklerini daha da geliştirmeyi düşündüklerini bildirdi. Bayar, ''ANKA'' İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi projesinin bir tasarım geliştirme projesi olduğunu ve geçen ay bu projenin son testlerinin yapıldığını hatırlattı.

Bu testlerin içinde en az 18 saat havada kalma, gece iniş-kalkışların olduğunu anımsatan Bayar, ANKA'nın testlerden başarıyla geçtiğini ifade etti.

SERİ ÜRETİME BAŞLANIYOR

ANKA projesinin tasarım-geliştirme safhasını da başarıyla tamamladığını vurgulayan Bayar, bundan sonraki sürecin seri üretim olduğunu kaydetti.

Bu durumla ilgili olarak TAI ile sözleşme görüşmelerinin devam ettiğine dikkati çeken Bayar, ''Önümüzdeki bir iki ay içerisinde TAI ile sözleşme imzalayacağımızı düşünüyorum. Bunlar seri üretim uçakları olacak. Tasarım-geliştirme uçaklarından biraz daha ileri bir tasarım ve versiyon olacak. Bazı özelliklerini daha da geliştirmeyi düşünüyoruz ama bugün itibariyle ANKA uçağımız olgunlaşmış ve başarılı bir insansız hava aracıdır'' diye konuştu.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ ÖZGÜN BİR SİLAH

Bayar, soru üzerine, ''Mehmetçik'' silahının Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun üzerinde çalıştığı bir silah olduğunu ve bunun Milli Piyade Tüfeği ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Milli Piyade Tüfeği projesinde geliştirilen silahın tamamen özgün olduğunun altını çizen Bayar, ''Milli Piyade Tüfeği kendi tasarımımızla geliştirdiğimiz, şu anda kalifikasyon testlerine tabi tuttuğumuz bir silah. Bu silahı henüz kamuoyuyla paylaşmış bir değiliz'' dedi.

Bayar, ayrıca, test süreçlerinin tamamlanmasının ardından silahın kamuoyuyla paylaşılacağını ifade ederek, silahın tamamen Türkiye'ye özgü olduğunun görüleceği ifade etti.