BIST 1.391
DOLAR 8,73
EURO 10,37
ALTIN 497,72
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Ameliyat sonrası covid-19'a yakalandı! Hüseyin Emin Öztürk hayatını kaybetti

Anadolu Ajansı

Geçirdiği ameliyat sonrası yeni tip koronavirüse yakalanan sosyolog, şair ve yazar Dr. Hüseyin Emin Öztürk, 63 yaşında hayata veda etti.

Abone ol

Sosyolog, şair ve yazar Dr. Hüseyin Emin Öztürk, koronavirüs nedeniyle 63 yaşında hayatını kaybetti. Akra FM'in yanı sıra birçok kurumun kuruluşunda yer alan ve TDV Yayınevleri, Vakıf Yayınları İşletmesi, Seha Neşriyat, İstanbul İl Genel Meclisi Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı ve Gökyüzü Eğitim Kurumları gibi kuruluşlarda görev alan Öztürk, 1958'de Kayseri'nin İncesu ilçesinde dünyaya geldi.

Kayseri İmam Hatip Lisesi'nin ardından Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde eğitim alan Öztürk, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Bölümü'nde de "Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler" adlı tezi ile yüksek lisans yaptı. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bölümü'nde "Çocuğun Sosyalleşmesine Televizyonun Etkileri" adlı tez çalışmasıyla doktorasını tamamlayan Hüseyin Emin Öztürk, şiirlerini Pınar (1976), Gerçek (1979), İslam (1983), Türk Edebiyatı (1983) dergilerinde, hikayelerini ise Diyanet Çocuk (1983), Kandil (1985), Türkiye Çocuk (1986), Gülçocuk (1987) dergilerinde okurların beğenisine sundu.


Birçok eseri senaryolaştırılarak sinemaya uyarlandı
Öztürk, Kınalı Kuzu adlı eseriyle 1979'da Gerçek dergisinin "Çocuk Hikayesi Yarışması"nda birinci oldu. Yaralı Keklik adlı eseriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1987 yılı Çocuk Edebiyatı ikincilik ödülünü, Gül Ağacı ve Çiğdem Çiçekleri adlı eseriyle de Türkiye Yazarlar Birliği'nin 1988 yılı "Çocuk Edebiyatı Dalı Yılın Yazarı Ödülü"nü aldı. Hikayeleri farklı dillere de çevrilen Öztürk'ün birçok eseri senaryolaştırılarak sinemaya uyarlandı. Usta edebiyatçının "Düştüm Kabe Yollarına" adlı şiiri Ender Doğan tarafından, "Efsunlu Şehir" adlı şiiri ise Amir Ateş tarafından bestelenerek TRT repertuvarına alındı.


Eserleri
Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı Kurucusu, Türkiye Yazarlar Birliği, Birleşik Sanatçılar Derneği, İLESAM ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği'nde üyeliği olan Hüseyin Emin Öztürk'ün diğer eserlerinden bazıları da şöyle: "Bu Sevdanın Uğrunda" (1986), "Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler" (1992), "Kişilik Gelişimi Açısından Çocuk ve Televizyon" (2002), "Derviş Dedenin Dilinden İman Prensipleri "(1983), "Derviş Dedenin Dilinden İbadet Prensipleri" (1987), "İpek Kuyruklu Uçurtma" (1989), "Çiğdem Çiçekleri" (çocuk oyunu, 1987), "Kalbimin Kanat Sesleri" (2008), "Rüya Şiirleri" (2015).

ÖNCEKİ HABERLER
Temel Karamollaoğlu: İnsanlık Filistin'de adeta üç maymunu oynuyor
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Abdurrahman Dilipak: Sedat Peker’in açıklamaları Wikileaks’dan daha beter vurdu
Lüks araç, villa, arazi aldı! İstanbul'da döviz bürosunda milyonluk vurgunu bakın kim yaptı
Pendik'te 6 yaşındaki çocuk forkliftin altında kalarak can verdi
CHP’yi 'Muharrem İnce' telaşı sardı! Gaye Usluer’in istifasının ardından teyakkuza geçildi
5 Avrupa ülkesinden İsrail'e tepki: Yasa dışı yerleşimi durdurun
Beşiktaş, Pape Alioune Ndiaye ile ilgileniyor
Çavuşoğlu 'Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız' sözüyle ilgili eleştirilere böyle yanıt verdi
Eden Hazard Real Madrid taraftarından özür diledi
Yorumlar 1 yorum