BIST 2.913
DOLAR 17,95
EURO 18,27
ALTIN 1.024,79
HABER /  EKONOMİ

Altını olanlar dikkat! Analistler altının yeniden yükseleceğini belirtiyor

İSTANBUL Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, "Analistler, kötü senaryonun gerçekleşmesi durumunda ons altının yeniden 1,600 doların üzerine çıkabileceğini, gram altının ise 310 TL seviyesini test edebileceğini ifade ediyor" açıklaması yaptı.

Abone ol

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, küresel gelişmelerin altın fiyatlarında belirleyici olmayı sürdüreceğini belirterek, "Çin’den coronavirüsle ilgili gelebilecek olumsuz haberler ve virüsün tüm dünyaya yayılma ihtimali altına olan talebi daha da artırabileceği değerlendirmesi yapılıyor." diye konuştu.

"Coronavirüs, finans piyasalarını yeniden hareketlendirdi"

Atayık, piyasaların 2020 yılına haber akışı açısından çok hızlı bir giriş yaptığını belirterek şöyle konuştu: Aslında, bu yıl ile ilgili tüm beklentiler pozitifti. Ama, ABD-İran gerginliği, ABD- Çin ticaret savaşları, Libya meselesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreci, İngiltere’de Brexit anlaşmalı mı, anlaşmasız mı olacak? ABD ve AB arasında ticaret savaşları olasılığı var mı? tartışmaları sürerken Çin’den gelen coronavirüs salgını haberleri finans piyasalarını yeniden hareketlendirdi.

Bu gelişmelerle Çin ve Asya borsalarının kayıp yaşadığını aktaran Atayık, yatırımcıların kendilerini güvence altına almak amacıyla rotayı altına kırdığını söyledi.

"Tam bir bilinmezlik mevcut"

"Küresel gelişmelerle 'sancılı Ocak' ayında ons altın, 1,585’in üstüne çıktı, gram altın 303 TL’ye kadar yükseldi." bilgisini veren Atayık, bu fiyatlarda virüs salgınının en önemli rolü oynadığını belirterek şunları kaydetti:

Çin, bugün tüm dünyayla ticareti olan dev bir ekonomi. Merak edilen ana soru şu; Çin’den dünyaya mal, hizmet ve turist akışı devam edecek mi? Dünyadan bu ülkeye gidişler nasıl olacak? Çin, tam anlamıyla dünyaya açık bir yapıda olmadığı için bu konuda, tam bir bilinmezlik, sis perdesi mevcut.

"Fed'in tavrı belirleyici olacak"

Burada ABD Merkez Bankası'nın (Fed) takınacağı tavır da özellikle altın piyasası ve gelişmekte olan ülkeler için belirleyici olacak. Fed'den yeni bir faiz kararı beklenmiyor. Piyasanın beklentisi, Fed’in faiz kararı için bir süre daha beklemeyi tercih edeceği yönünde bir mesaj vermesi şeklinde. Öyle anlaşılıyor ki Fed’in para politikası toplantısı, piyasalara etkileri bakımından biraz koronavirüsün gölgesinde kalacak gibi görünüyor. Analistler, Çin'de coronavirüs kaynaklı ölümlerin artmasının yatırımcıları tedirgin ettiğini ve risk algısının yüksek seyretmesinde önemli rol oynadığına dikkati çekiyor.

Analistler altının yükseleceğini belirtiyor

Atayık, gram altında 295-298 TL seviyelerinin önemli bir destek seviyesi olarak göründüğünü belirterek, uzmanların bu destek kırıldığı zaman fiyatların 290 TL’nin altına inebileceği öngörüsünde bulunduklarını hatırlattı.

Atayık, şöyle devam etti: Çin’den coronavirüsüyle ilgili gelebilecek olumsuz haberler ve virüsün tüm dünyaya yayılma ihtimali altına olan talebi daha da artırabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Analistler, kötü senaryonun gerçekleşmesi durumunda yılın ilk haftasında ABD- İran gerginliği sürecinde olduğu gibi ons altının yeniden 1,600 doların üzerine çıkabileceğini, gram altının ise 310 TL seviyesini yeniden test edebileceğini ifade ediyor.

2019'da yatırımcısına yüzde 31 kazanç sağladı

Altının 2019 yılında yatırımcısına yüzde 31 kazanç sağladığını hatırlatan Atayık, açıklamasını şöyle tamamladı: Dünya ekonomileri incelendiğinde birçok ülkenin büyüme konusunda sorun yaşadığını görünüyor. Diğer yandan, öngörülemeyen siyasi riskler ve sürpriz gelişmeler, altının hanesine hep pozitif olarak yansıyabilir. Bu nedenle, yatırımcıların portföylerindeki altın miktarını biraz daha artırmasında yarar gördüğümüzü söyleyebiliriz. Altın, kısa vadede iniş-çıkışlar yaşasa da orta ve uzun vadede yatırımcısını sevindireceği yönünde beklentiler var.

Vatandaşlarımız her zaman olduğu gibi gönül rahatlığıyla kuyumculardan alışveriş yapabilir. İstihdama sağladığı önemli katkı ve ihracattaki başarılı grafiği nedeniyle ülkemizin en stratejik sektörlerinden biri olan kuyumculuk, ülkemize ve vatandaşlarımıza en iyi hizmete vermenin gayreti içerisinde olmayı sürdürecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Türk bayrağını yırtan ırkçı Yunanlı vekil için AP'nin kararı
Türk bayrağını yırtan ırkçı Yunanlı vekil için AP'nin kararı
İstanbul’da Rus mafyasına dikkat çeken operasyon
İstanbul’da Rus mafyasına dikkat çeken operasyon
Mara Hatun kimdir Fatih Sultan Mehmet'in üvey annesi
Mara Hatun kimdir Fatih Sultan Mehmet'in üvey annesi
Rusya'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Astana ile ilgili sözlerine yanıt
Rusya'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Astana ile ilgili sözlerine yanıt
Bill Gates'in damadının mesleği şaşırttı
Bill Gates'in damadının mesleği şaşırttı
Sivasspor'un golcüsü Arouna Kone'den kötü haber
Sivasspor'un golcüsü Arouna Kone'den kötü haber
Ömer Gezen kimdir Bircan Bali'nin eşi ne iş yapıyor yaşı kaç?
Ömer Gezen kimdir Bircan Bali'nin eşi ne iş yapıyor yaşı kaç?
Kruse: Ben de kendimi çok beğeniyorum
Kruse: Ben de kendimi çok beğeniyorum
BBC tasarruf planları kapsamında 450 çalışanı işten çıkaracak
BBC tasarruf planları kapsamında 450 çalışanı işten çıkaracak
Kupada çeyrek final ilk maçlarının programı belli oldu
Kupada çeyrek final ilk maçlarının programı belli oldu