BIST 1.392
DOLAR 8,81
EURO 10,32
ALTIN 496,36
HABER /  EKONOMİ

Altın fiyatları ne olacak? Altın yorumları

11 Aralık altın yorumları- Altın fiyatları artacak mı düşecek mi?Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları ne olur? Altın fiyatları 2013 güncel Altın fiyatı

Abone ol

ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU?

Borsa.Us ( http://www.borsa.us ) Tarafından Hazırlanan  Uluslararası Altın Raporu: 

ALTIN 1255 rakamı üstünde kapanış geldi ve 1255 üstünde tutunmaya  devam ediyor..

Bu durumda aşağıda 1246 ve 1233 ilk önemli destekler ve  1255 üstünde kaldıkça da 1277 ve 1286 kritik direnç rakamları..  

ÖZELLİKLE 1286 rakamına dikkat.. eğer 1255 üstünde tutunma devam  edecek olursa ikincil hedef 1286.. sancak 1255 altı işlemlerde  dikkatli olmak ve hala bu önemli direnç/destek rakamını iyi izlemek  gerekiyor.

İntegral Menkul ( http://www.integralmenkul.com.tr ) Tarafından  Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Altın kotasyonları dünkü sert yükselişlerinin ardından 1242  desteğinden toparlanmasıyla 1265 bölgesini test etmiş ancak bu  seviyelerde tutunamaması sebebiyle geri çekilmeler yaşamıştı. Altın  kotasyonları, yeni gelişmeleri fiyatlarken artık Fed Başkanlarının  tahvil alımlarına ilişkin yaptığı konuşmaları veya ABD tarafından  gelen verileri çok fazla takip etmediğini ve o yönde cevap vermediğini  görmekteyiz.

Nedenlerine bakılırsa piyasalarda Fed yüzünden oluşan  belirsizlikler sebebiyle, artık söylemlere güvenmediklerini ve bu  oluşan durumdan rahatsız olduklarını görmekteyiz.

Belki de Fed ’in de  ‘Forward Guidance’ dan beklediği buydu piyasaları olası yapılması planlanan QE3 azaltımına karşı oluşan tepkilerin ekonomiye ayrı bir  sarsıntı katmaması…

Bu nedenler dolayısıyla, Yatırımcılar açısından  Altın tekrar taleple buluştu gibi duruyor.

Öncelikle CFTC kontrat  değişimlerine bakıldığında 135Bin alım kontratı varken, 112Bin satış  kontratı olduğunu görmekteyiz. Kontrat değişimlerinde ise Alımlara  geçişler ön plana çıkmaya başlamış. GOFO, yani Altının dolar  karşısındaki swap faizlerine baktığımızda, eksi bölgeye geçerek talep  yönlü artış olduğunu görüyoruz. Teknik açıdan ise kısa vadeli düşen  trendin kırılmasının ardından oluşturduğu üçgen formasyonunu kırması  dolayısıyla sert yükseliş gerçekleşti. Uzun bir deneme sonrasında 1252  direncini kıran Altın kotasyonlarında şuan için 4 saatlik periyotta  RSI, Stochastic ve %R osilatörlerimiz aşırı alım bölgesinde  bulunmakta.

An itibarı ile 1258,8 seviyesinden işlem gören Altın için  yatırımcılarımızın bu aşamada olası geri çekilmelerde 1249/1251  seviyelerinden alış işlemi açmalarını, 1246 seviyesi ve altını stop  loss seviyesi olarak belirlemelerini, 1261/1263 seviyelerinin ise  hedef seviyeler olabileceğini düşünmekteyiz. bugün açıklanacak olan  ABD MBA Mortage Başvuruları, ABD 10 Yıllık Tahvil İhalesi ve ABD Aylık  Bütçe Bildirimi yakından takip edilmelidir.

GCM Menkul Kıymetler ( http://www.gcmforex.com ) Tarafından  hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranındaki gerileme, Dolar endeksindeki  düşüşlerin devam etmesi 1210 desteğinden toparlanan Altın fiyatlarının  tepki alışlarını devam ettirebilmesi için önemli bir destek olması  nedeniyle dün 1252 ve 1261 direnç noktalarının geçildiğini gözlemledik.

Bu yükselişlerle 1267 seviyesine kadar yükselen altın  fiyatları daha sonra kısmi olarak aşağı baskı ile 1256 seviyesine  doğru geriledi. Şuanda da 1259 seviyesine yakın hareketlerine devam  eden Altın için düzeltme yükselişlerinin devam etme ihtimalinin olduğunu, 1280 ve 1295 seviyelerine kadar bu çıkışın sürmek  isteyeceğini ancak bu çıkışlara rağmen mevcut düşüş trendinin bozulmayarak yeniden aşağı yönlü hareketlerine devam etmek ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bağlamda da bundan sonraki süreçte  kısa vadeli yükselişlerde yer alırken orta ve uzun vadeli düşüşleri  unutmamak ve bu nedenle de olası yükselişlerde 1295 ve üzerinde  dikkatli olmak gerektiğini söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak baktığımızda 1243,60 desteği gün içi dikkatle  takip edilmesi gerekilen bir seviyedir. Altın fiyatlarının bu destek  noktası üzerinde kalmayı sürdürmesi durumunda yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek isteyeceğini ve yukarıda belirlediğimiz direnç noktalarını  test etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Buna ilaveten Altın  fiyatlarında düşüş beklentisinin devam edeceğini düşünen yatırımcılar  ise 1243,60 desteğinin kırılmasını takip etmelidir.

Pivot 1243,60 Destek: 1251-1243,60-1336 Direnç 1267,70-1280-1295

ATIG Menkul Değerler ( http://www.atig.com.tr ) Tarafından  Hazırlanan Altın Bülteni: 

ABD’de bütçe müzakerelerinde anlaşma sağlanarak, otomatik harcama  kesintilerinin önümüzdeki 2 yılda 63 Milyar dolar azaltılmasına karar  verilirken, bütçe açığının ise 23 Milyar Dolara indirilmesi konusunda  anlaştılar.

Redbook aylık bazda -%0.20’den -%1.50’ye,yıllık bazda ise  %4.9’dan %2.6’ya geriledi. Toptan stoklar ise %0.3’lük beklentinin  üzerinde %1.4 olarak açıklandı. Fiziki talepte değişim gözlenmezken,  1266$ seviyesinden kar satışlarının hızlanmasını öngörüyoruz.

ÖNCEKİ HABERLER
Zaman yazarından sürpriz öneri
Zaman yazarından sürpriz öneri
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Ertelenen Juventus-Galatasaray maçı ne zaman?
Ertelenen Juventus-Galatasaray maçı ne zaman?
Uşak'ta inanılmaz katliam
Uşak'ta inanılmaz katliam
Geçen ay dolar alan kazandı
Geçen ay dolar alan kazandı
NBA’de gecenin sonuçları
NBA’de gecenin sonuçları
Sağlıksız tatlandırıcılara Avrupa onayı!
Sağlıksız tatlandırıcılara Avrupa onayı!
Yolcu otobüsü devrildi yaralılar var
Yolcu otobüsü devrildi yaralılar var
Taşgetiren'den ilginç kaset açıklaması
Taşgetiren'den ilginç kaset açıklaması
Sezen'i görünce oynamaya başladı
Sezen'i görünce oynamaya başladı