BIST 1.391
DOLAR 8,75
EURO 10,39
ALTIN 499,41
HABER /  DÜNYA

Almanya Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen duyurdu! Görevden çekiliyorum

Avrupa Komisyon Başkanlığı için Salı günü Avrupa Parlamentosu'nda yapılacak oylamada zor bir sınav vermeye hazırlanan Almanya Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen, bakanlık görevinden çekileceğini açıkladı.

Abone ol

Von der Leyen, Twitter hesabından "Avrupa için kararım" başlığıyla yayınladığı açıklamada, "Yarın Avrupa Parlamentosu’nun güvenini kazanmak istiyorum. Tüm enerjimi Avrupa'ya hizmete kanalize etmek amacıyla sonuçtan bağımsız olarak Çarşamba günü Savunma Bakanlığı’ndan geri çekileceğim. Federal Ordu ile geçirdiğim yıllar için derin bir minnet duyuyorum" diye yazdı.

Merkel'den von der Leyen'in kararına destek

Von der Leyen’in geri çekilme kararını değerlendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Savunma Bakanı’nın görevini bırakma kararına saygı duyduğunu söyledi. Merkel, von der Leyen’in hayatında yeni bir sayfa açma yolunda bir karar aldığını ve Avrupa Komisyonu Başkanlığı için tüm gücüyle kanalize olduğunu belirtti. "Bu beni sevindirdi, benim tanıdığım –von der Leyen- işte bu" diyen Başbakan, "Gerisini zamanla göreceğiz" diye konuştu.

Tartışmalı adaylık

Von der Leyen'in Avrupa Komisyon Başkanlığı’na aday gösterilmesi hem Berlin’de hem de Brüksel’de tartışmalara neden olmuştu. Hrisitiyan Demokrat Partili (CDU) Von der Leyen’in, adaylığına gelen itirazlar nedeniyle aşması gereken çok sayıda engel var.

Yapılacak oylamanın oldukça çetin geçeceği tahmin ediliyor

Avrupa Parlamentosu’nda yeni başkanı belirlemek üzere Salı günü yapılacak oylamanın oldukça çetin geçeceği tahmin ediliyor. Von der Leyen’in yeni Avrupa Komisyonu Başkanı seçilebilmesi için 751 parlamenterden 376’sının oyuna ihtiyacı var.

ÖNCEKİ HABERLER
Kadına saldırdı! İngiltere'de lastik tulumlu sapık her yerde aranıyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Turkcell'in eski CEO'su Terzioğlu'nun darbeci akserlere bomba yanıtı: S... gidin
Emre Mor transferinde Galatasaray'a sevindirici haber
Rusya’dan AB’ye Türkiye'ye yaptırım tepkisi!
Milli Piyango'nun 70 milyonluk büyük ikramiyesini kazanan talihli ortaya çıktı
YKS sonuçları açıklanıyor ÖSYM 2019 YKS sonuçları bilgisi
Trabzonspor transfer için rotayı Almanya'ya çevirdi
ABD basını duyurdu: Türkiye'ye hangi yaptırım paketinin uygulanacağı kararlaştırıldı
Altını olanlar dikkat! Gram haftaya düşüşle başladı
Yorumlar