BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  DÜNYA

Alman DW'den skandal karar! İsrail zulmünün haberleştirilmesini kısıtladı

ALMANYA’nın uluslararası yayıncısı Deutsche Welle (DW), işgalci İsrail'in zulümlerinin haberleştirilmesini yasakladı.

Abone ol

Almanya’nın uluslararası yayıncısı Deutsche Welle (DW), Almanya'nın soykırım nedeniyle Yahudi devletine yönelik özel sorumluluğunu gerekçe göstererek işgalci İsrail hakkındaki haberlerin yapılmasını yasakladı. 

DW'nin yayın kurulu, bölgedeki son yaşananların ardından personele gönderilen yeni bilgilendirme notunda, muhabirlerinin ve editörlerinin İsrail'in apartheid rejimi (ırkçı politika) olarak nitelendirilmesini ve Filistinlilere yönelik zulüm suçlarını haber yapmasını yasakladı.

Sosyal medyada sızdırılan ve paylaşılan iki sayfalık belgede, soykırım mirasının ve Almanya'nın İsrail'e karşı özel sorumluluğunun ülke anayasasının ve dış politikasının mihenk taşları olmaya devam ettiğinin altı çizildi.

DW olarak İsrail'in var olma hakkını sorgulamıyoruz 
AA'nın DW içerisindeki kaynaklara teyit ettirdiği notta, "DW olarak, İsrail’in bir devlet olarak var olma hakkını asla sorgulamıyoruz veya haberimizde yer alan kişilerin bunu yapmasına izin vermiyoruz." ifadesi kullanıldı.

"İsrail için asla apartheid rejimi diye bahsedilmeyeceği ve sömürgeciliğe veya sömürgecilere atıfta bulunmaktan da kaçınılacağı vurgulanan bilgi notunda "Konuşma ve fikir özgürlüğüne ve insanların ilgili taraflardan herhangi birini eleştirme hakkına saygı duyuyoruz. Bununla birlikte İsrail'e yönelik eleştiri, İsrail devletini veya Yahudi halkını ve kültürünü lekelemeye, itibarsızlaştırmaya ve gayrimeşru kılmaya çalıştığında antisemitizm haline geliyor." denildi.

Deutsche Welle İsrail işgalini görmüyor 
Deutsche Welle, İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistinlilere yönelik saldırısına ilişkin önyargılı haberciliği nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) raporunda, İsrail’in Filistinlilere karşı apartheid ve zulüm suçları işlediği vurgulanmıştı.

HRW’nin geçen ay yayımladığı 213 sayfalık raporda, "Bulgu, İsrail hükümetinin Yahudi İsraillilerin Filistinliler üzerindeki hakimiyetini sürdürme politikasına ve Kudüs dahil işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilere karşı işlenen ağır suiistimallere dayanıyor." ifadelerine yer verilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Ekrem İmamoğlu'ndan 'dezenfektan ihalesi' savunması: Harcama ve ihale yetkilisi sıfatlarım yok
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
'Kripto Tosuncuk'un Thodex Genel Merkezi'nde hareketli dakikalar! İlk işlem yapıldı
Koronavirüs dezenfektanı ve kolonya alkol cezası aldırdı! 15 dakika bekleyin
ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail terörüne arka çıktı! Meşru hakkını kullanıyormuş
Muharrem İnce Memleket Partisi'ni resmen kurdu işte MYK üyeleri
İzmir'de kol ağrısıyla gittiği gerçeği öğrenince şaştı kaldı: Günlerce uyayamıyordum
Osmaniye Valisi Yılmaz: Salgınla mücadelede çok iyi gidiyoruz
Beşiktaş'tan Besar Gudjufi'ye 5 yıllık sözleşme
Filistin'in cesur kızı Temimi dünyaya seslendi: Filistinli kadınlara da diğerleri gibi sahip çıkın
Yorumlar 6 yorum