BIST 1.130
DOLAR 7,60
EURO 8,86
ALTIN 454,85
HABER /  GÜNCEL

Akar kabul etmeyince çatışma çıkmış

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ayrıntıları da belli olmaya başladı. İddialara göre darbeciler Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a darbe bildirisini TRT'de okunması için baskı yapmış.

Abone ol

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Hain girişimin koordine edildiği Akıncılar Üssü'nde o gün bazı görevlilerin öğleden sonra evlerine gönderildiği belirtilirken, MİT'teki saldırılarda ise doğrudan Hakan Fidan hedef alınmış.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat, gözaltındakilerin ifadeleri ve soruşturmada elde edilen bilgiler ışığında netleşmeye başlayan ayrıntıları anlattı.

Buna göre, MİT'e yönelik saldırıda hedef MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dı. 2 Kobra helikopteriyle MİT'e saldıran darbeciler, ağır silahlarla 4 kapıyı taradı. MİT personelinin karşılık vermesiyle çatışma çıkarken, binanın dışında ve içinde ağır hasar oluştu. Kobraların MİT'i taradığı esnada bir başka helikopter ise doğu lojmanlarının bulunduğu bölgeye asker indirmeye çalıştı. Bu askerler içeri girebilselerdi, Hakan Fidan'ı kaçıracaklardı.

AKINCI ÜSSÜ'NDE YAŞANANLAR

Darbe girişimini yönetenler, 3 bin personeli olan Ankara'da Akıncı Üssü'nü ana merkez olarak kullandı. Darbe girişiminin fitili ateşlenmeden hemen önce "Hava çok sıcak, bugün uçuş yapılmayacak" denilerek personelin bir kısmının evlerine gönderildiği bilgisi var. Yaklaşık 80 teğmen özellikle içeride tutuldu. Darbe girişimi başladıktan sonra Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma'da görevli 50-60 asker teğmenlerin yanına inip, "Beylik tabancalarınızı yanınıza alın, size birtakım görevler verebiliriz" dedi. Teğmenlere verilen emir de, doğrudan üssü kontrol altına almaları yönündeydi.

ERDOĞAN'IN MARMARİS'TE KALDIĞI OTEL

Cumhurbaşkanı'nın Marmaris'te konakladığı otele gitmeleri için iki helikopter görevlendirildi. Konya'dan yola çıkan 50 kişilik grubun amacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik müdahale gerçekleştirmekti. Askerler otel bölgesine geldiklerinde çatışma çıktı, askerlerden biri yaralandı. Cumhurbaşkanı'nın otelde olmadığı ve darbe girişiminin başarısız olacağını anlayınca planlarından vazgeçtiler. Yaralıyı da taşıyan helikopter, 20 personelini bir dağın eteğine indirdi. Sardece pilot ve yaralı askerle yoluna devam etti. Dağa inen askerlerle ilgili arama-tarama faaliyetleri ise devam ediyor.

HULUSİ AKAR'DAN NE İSTEDİLER?

Ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın rehin tutulduğu dakikalar... Darbeciler, hazırladıkları bildiriyi TRT'de okumasını istediler. "Eğer siz bunu okursanız her şey daha güzel olacak" dediler. Genelkurmay Başkanı büyük tepki gösterdi, içeride çatışma yaşandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Başı kesildi denilen asker gerçeği ilk kez açıkladı!
Hulusi Akar'ın boynundaki iz ve yüzündeki ifadenin manası
Popçu Özgün generallerin kaçırıldığı düğünü anlattı
Gerçek darbe planı ortaya çıktı! 03.00'te başlayıp...
AK Parti'li o ismin kardeşi darbeden gözaltında!
Gaziantep'te 1263 kişiye koronavirüs cezası
Yorumlar 6 yorum