BIST 1.394
DOLAR 8,08
EURO 9,73
ALTIN 462,09
HABER /  MEDYA

Darbe girişimi aslında Erdoğan'ın senaryosu muydu?

Deli saçması "Darbe girişimi Erdoğan'ın senaryosu" iddiasına yazar Murat Yetkin cevap verdi.

Abone ol

Hürriyet yazarı Murat Yetkin, akıllara ziyan Erdoğan iddiasının tutarsızlıklarını tek tek sıraladı.

Türkiye büyük bir badire atlattı. 15 Temmuz akşamı halkın kararlı iradesiyle cuntacılar hain emellerine ulaşamadı. Kabustan uyandık ama artçı şokları devam ediyor.

ŞAŞIRMIŞLIĞIN BU KADARI

Deprem olsa Erdoğan'dan bilecek olan kesimlerin hedefinde darbe girişi sonrası yine Erdoğan vardı. Darbenin Erdoğan'ın senaryosu olduğunu düşünecek kadar şaşırmış çevreler bile çıktı.

15 Temmuz akşamı yaşananlardan sonra geride yatını aranan çok sayıda soru kaldı. Murat Yetkin, kimi çevrelerin dillendirdiği saçma soruya bugünkü "Kim yaptı? Neden şimdi? Ve başka sorular" başlıklı yazısında yanıt aradı.

Yazar, önce 'kim yaptı' sorusuna sonra da Erdoğan ile ilgili iddiaya böyle cevap verdi:

KİM YAPTI?

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan Başbakan Binali Yıldırım'a, oradan CHP ve MHP'li çoğu vekile dek darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen ve cemaati var. Gülen'in Financial Times'a verdiği mülakatta bunu yalanlanması ve Erdoğan'ı sahte darbe ile suçlaması üzerine dün konuştuğum önemli bir dış kaynak, kullanılan klişelerin bir suç örgütünün kendini savunma çabasına benzediğini öne sürdü. Darbe girişimine karşı durmuş askerler de cuntacılar arasında Cemaatci bilinen, ya da şüphelenilen kişilerin olduğunu söylüyorlar. Evet, henüz doğrudan bağlantı kanıtı açıklanmadı ama konuştuğum analistler, 'Cemaatçiler değildir üzerine iddiaya girilmez' diyor.

DARBE GİRİŞİ ASLINDA ERDOĞAN SENARYOSU MUYDU?

Bu soru eminim okuyan çoğu kişinin sinirlerini kaldırmıştır, ama eminim bunu kendileri de duymuştur, o halde bulabildiğimiz cevapları paylaşalım. Bu iddia 14 Temmuz gecesi başlayan darbe girişiminin 15 Temmuz'un ilk saatlerinde tökezlemeye başlamasıyla aynı zamanda sosyal medya üzerinden yayılmaya başladı. Sadece Cemaatçiler değil, 'Erdoğan gitsin de nasıl giderse gitsin' anlayışındaki kesimlerde de yankı buldu. Darbe girişimindeki mantık tutarsızlıklarını sorgulayan bu kesimler, 'Erdoğan başkanlık için yaptırmıştır' tezindeki tutarsızlıkları sorgulamadı. Örneğin, ordu içinde Erdoğan'dan hoşlanmayan, ama cuntadan da habersiz kişi ya da grupların bu tür kalkışmanın sahte olduğundan habersiz olarak harekete geçme riskini tamamen yok sayıyor bu tez. Erdoğan'ın en yakın danışmanlarından, seçim kampanyalarının yöneticisi Erol Olçak'ın yanında 16 yaşında oğluyla birlikte tankları protesto ederken öldürüldüğünü unutmamak lazım. Bir de Erdoğan'ın özellikle de başkomutan olmakla övündüğü bir sırada otoritesini böyle tartışmaya açtıracağını düşünmek hayatın akışıyla örtüşmüyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Mete Yarar korkunç gerçeği açıkladı!
Rasim Ozan Kütahyalı'dan şok FETÖ iddiası ellerinde binlerce...
Darbe girişimine katılan askerlerin ilk ifadesi
Yeşil pasaportlu örgüt üyeleri kaçıyor
Sabah namazında saf tutup dua ettiler
5 General daha tutuklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan halka seslenecek
İçişleri Bakanlığı halkı uyardı!
Milli Savunma Bakanı: Tehlike geçmiştir diyemeyiz
Atatürk Havalimanı'na zırhlı araç takviyesi
Yorumlar 40 yorum