HABER /  EKONOMİ

Şimşek açıkladı! Darbe girişimi ekonomiyi...

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, darbe girişimine ilişkin açıklama yaptı. Şimşek darbe girişiminin ekonomi üzerindeki etkisini anlattı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, darbe girişimine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BloombergHT yayınında yaptığı açıklamada şunları söyledi:"Türkiye'nin demokrasisi güçlenmiştir. Siyasi iktidar güçlenmiştir. Makroekonomik temeller sağlamdır.

EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞEY YAŞANDI

Toplumun sağlam duruşu sayesinde dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şey yaşandı. Elinde silah olmayan halk ihanet şebekesine karşı sağlam bir duruş sergiledi. Panik yapmaya gerek yok işimize çok hızlı bir şekilde geri döndük. Hukuk içerisinde gerekenler yapılıyor. Bunda tereddüt yok.

Cuma günü OECD ile Türkiye raporunu açıkladı. O raporda Türkiye'nin güçlü büyüme performansı sergilediği, daha da sergileyeceğini belirtmiştik. Ben dün uluslararası yatırımcılara şöyle bir örnek verdim. Atatürk Havalimanı'na terör saldırısı olduğunda hızlıca hayata döndük. Çok daha küçük bir terör saldırısına uğrayan Brüksel'de havalimanı uzun süre kapalı kaldı.

BÜTÜN KURUMLAR İŞ BAŞINDA

Şimşek: "Bütün kurumlarımız, Merkez Bankamız, Borsa İstanbul, SPK, BDDK, Hazine, bütün ilgili birimler, hepsi işlerinin başında. Piyasaların etkin bir şekilde, sorunsuz bir şekilde işlem görmesi için gerekeni yaptılar, yapacaklar, yapıyorlar. O konuda tereddüt yok. Her zaman için bizim planlarımız var. Ama şu aşamada ben şahsen olağanüstü bir durumdan, çok kötü bir rüya sonrasında hızla normalleşmenin başladığı bir süreç olarak görüyorum. İnşallah öyle olacak."

'KALICI ETKİ YARATMAZ'

Uluslararası yatırımcılara Türkiye'de değişen tek şeyin demokrasinin güçlenmesi olduğunu söyledik. Ağustos'ta YAŞ'ta temizlenebileceğini düşünen ihanet şebekesi bu darbeyi yaptı.

REFORM YAPMAK DAHA KOLAY

Yoksa terörle mücadele konusunda TSK ile hükümet arasında fikir ayrılığı yoktur. Siyasi iktidar güçlendiği için böyle bir ortamda reform yapmak daha kolaydır. Turizm kanalıyla geçici etkiler olabilir ama kalıcı etki yaratmaz.

TÜRKİYE EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE OLACAK

Türkiye ekonomisi rahat bir şekilde bu sene OECD ülkeleri için de en hızlı büyüyen ülke olacaktır. Cüzzi aşağı yönlü risk olsa da bu sınırlı kalır.Yabancı yatırımcıyla durum değerlendirmesi yapmak çok önemli. Cari açık hedefimizden bile daha iyi, enflasyon Merkez Bankası'nın beklentilerine paralel gidiyor. Bütçe de en güçlü tarafımız.

DARBENİN ENGELLENMESİ TÜRKİYE'Yİ GÜÇLENDİRDİ

Bu olay nedeniyle makro ekonomik temellerde bir etki olmadı. Cumartesi sabaha kadar Gaziantep Demokrasi Meydanı'ndaydım. Pazar akşamı da 560 yabancı yatırımcı ya da analistle toplantı yaptık. Milletin darbecileri püskürtmesi hem iç hem dış algı itibariyle Türkiye'yi güçlendirmiştir. Başarısız darbe girişiminin tabii ki olumsuz sonuçlar olacaktır. Ama bu durumun iyi yönetilmesi gerekir. Bu kısa vadeli volatilitenin kalıcı bir tahribat yaratmasını beklemiyoruz. Türkiye'nin önü açıktır. Yapısal reform gündemimize döneceğiz.

OLUMLU ETKİSİ OLACAK

Bilirkişi reformu Meclis'te şu an. Kısacası bütün reform alanlarında cüzzi de olsa büyük de olsa ilerleme oldu, olmaya devam edecek. Başarısız darbe girişimi bu reform gündemine olumlu etkide bulunacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Başı kesildi denilen asker gerçeği ilk kez açıkladı!
Hulusi Akar'ın boynundaki iz ve yüzündeki ifadenin manası
Popçu Özgün generallerin kaçırıldığı düğünü anlattı
Gerçek darbe planı ortaya çıktı! 03.00'te başlayıp...
AK Parti'li o ismin kardeşi darbeden gözaltında!
2020 yaz tatili ne zaman başlıyor MEB okul tatilleri takvimi
Yorumlar