BIST 1.452
DOLAR 8,56
EURO 10,38
ALTIN 513,06
HABER /  GÜNCEL

Ak Parti'nin 120 maddelik anayasa teklifi hazır! Bu kurumlar anayasadan çıkarılıyor...

Ak Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda oluşturulan kurul, anayasa taslağını hazırladı. 120 maddelik anayasa teklifinde dikkat çeken detaylar var.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından oluşturulan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Anayasa Hukukçusu Prof. Yavuz Atar başkanlığındaki Anayasa Bilim Kurulu’nun çalışmalarını tamamladığı yeni anayasa teklifinin detaylarına ulaşıldı.

Kurul’un bayramın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacağı yaklaşık 120 maddelik taslağa göre, anayasanın ilk 4 maddesi korunuyor. Yeni anayasa ile Meclis’in güçlendirilmesi hedefleniyor.

Bazı kurumlar anayasadan çıkıyor

Edinilen bilgiler göre, anayasada yer alan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Devlet Denetleme Kurulu (DDK) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) gibi kurumların çıkarılması öngörülüyor. Bunun yerine söz konusu kurumlarla ilgili kanuni düzenleme yapılacak.

AYM’nin yapısı güçlendirilecek 

Teklife göre Anayasa Mahkemesi (AYM) ise korunuyor. Yeni anayasayla, AYM’nin yapısının güçlendirilmesi hedefleniyor. Teklife göre, yeni birimler oluşturulacak, bireysel başvuruların kapsamı genişletilecek. Kaynaklar, teklifteki AYM düzenlemesine ilişkin, “Taslakta AYM’nin zayıflatılması ya da Yüksek Mahkeme olmaktan çıkarılması gibi bir düzenleme yok. Bireysel başvurunun anayasadaki düzenlemesi daha da net bir hale getirilecek” ifadelerini kullandı.

Yardımcının seçimle göreve gelmesi 

Bu arada MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıkladığı 100 maddelik anayasa teklifinde, Başkan ile 2 yardımcısının seçilmesi öngörülüyordu. Kaynaklar, bununla ilgili ise “2 başkan yardımcısı olmaz, ancak bir başkan yardımcısı olabilir. Nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek” ifadesini kullandılar.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Metropoll'den bomba anket! İki ittifakın oylarında son durum... AK Parti kongrelerine yoğun tepki Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Yunanistan’ın mültecilere uyguladığı ‘insanlık dışı’ yöntemler, raporlara yansıdı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ahmet Davutoğlu'ndan hükümete İkizdere tepkisi!
Kırıkkale'de kumar baskın: Söktüğü kapının arkasına gizlendi
Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e kınama: Aklı selime davet ediyoruz
Burak Yılmaz son maçta 2 gol daha attı Lille Belediyesi coştu
Ticaret Bakan Yardımcısı değişti Işık Yılmaz Batur'un yerine Mustafa Tuzcu atandı
Flaş atama kararları! Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Işık Yılmaz Batur görevinden alındı
Emniyet, "Ramazan özel destek" mesajıyla yapılan dolandırıcılığa karşı uyardı
Felakete ramak kala! Sivas'ta yolu şaşıran şoförün kullandığı otobüs şarampolde asılı kaldı
Yorumlar 31 yorum