BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  POLİTİKA

AK Partili Vekil Kalsın: İstanbul Sözleşmesi'nin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum

AK Parti İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, "Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir" sözleriyle sözleşmeye karşı çıkanlara tepki gösterdi.

Abone ol

Son günlerde itirazların yükseldiği İstanbul Sözleşmesi'nin yüzde 100 yerli olduğunu belirten AK Partili Vekil Kalsın, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına ilişkin yorumlara tepki gösterdi.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'a konuşan Milletvekili Canan Kalsın, birçok kadın derneğiyle toplantılar yapan Kalsın, çalışmaları ve sonuçlarını anlattı.

"Nasıl izah edeceğiz?"

Kalsın, şu ifadeleri kullandı: Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor?

Şiddet bütün dünyayı saran ve sarsan bir hastalığa dönüşmüşken ‘aileye polis gelirse o aile artık aile olur mu?’ diyenler, kol kırılır yen içinde kalır diye mi düşünüyor? 28 Şubat döneminde sınıflarından çıkarılan, okuması engellenen, mesleğini yıllarca yapamayan gözü yaşlı kadınların sorunlarını çözen iktidara, sözleşmenin bahane edilerek saldırı kiti haline dönüştürülmesini nasıl izah edeceğiz?

"Amacı kuvvetliye karşı kuvvetsizi korumaktır"

"İstanbul Sözleşmesi ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan önceki kanun, fail fiili işleyene kadar önleyici ve koruyucu bir tedbir içermiyordu" diyen Kalsın, "Yararlanmak için yaralanmanız, zarar görmeniz ya da ne yazık ki ölmeniz gerekiyordu. Bu sözleşme yüzde 100 Türk bir sözleşmedir. Amacı kuvvetliye karşı kuvvetsizi korumaktır" diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bahçeli çok kızacak! Son seçim anketinde MHP'nin oy oranı yüzde 7'lere düştü Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Erzincan'da mısır tezgahı el konulmak istenince kendini benzin döküp yaktı
İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan 'Kardeşlik' paylaşımı
Teknik direktör Kemal Özdeş'in annesi vefat etti
Sivasspor yeni 10 numarasını buldu: Jorge Felix
Eski Fenerbahçeli Stoch koronavirüse yakalandı
MHP Lideri Bahçeli'den İzmir depremi sonrası geçmiş olsun mesajı
Yorumlar 46 yorum