BIST 4.186
DOLAR 18,83
EURO 20,21
ALTIN 1.139,16
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'dan yeni açıklama! Özür diledi ama...

MERSİN AK Parti Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, aracını durduran trafik polisleriyle ilgili bir açıklama daha yaptı. Polislere 'şerefsiz' diyen Zeynep Gül Yılmaz, özür diledi ama haklı olduğunu iddia etti.

Abone ol

Mersin’in Erdemli ilçesinde aracını durduran trafik polisleriyle tartıştığı anlara ait görüntüsü ortaya çıkan AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yılmaz, polislere kimlik gösterdiği halde yarım saat tutulduğunu polislerin maskesiz ve mesafesiz olduğuna dikkat çekti. 

"Polisler maskesizdi

Yılmaz açıklamasında, “Üzgünüm…Keşke kamuoyu böyle bir konu ile meşgul edilmeseydi. Arabamı durdurduğum ve kimlik gösterdiğim halde, yasalara aykırı ve kasıtlı bir şekilde maskesiz polisler tarafından yarım saat bekletilmemi ve maruz kaldığım hukuksuz muameleyi aziz milletimizin takdirine bırakıyorum.” ifadelerini kullandı.

Vekilin 'polisler maskesizdi' sözleri eleştiri konusu oldu. Zira camını açarak polislerle tartışan Zeynep Gül Yılmaz ve şoförü de maske takmıyordu. 

Olay anlarını anlattı

AK Parti’li Yılmaz, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şunları anlattı:
- “Trafik polisine danışmanım camı indirmesiyle birlikte araç kartını gösterdi. Bunun üzerine ‘sağa çek, ihbar var’ diyor. Memur bey ‘Ne ihbarı? Milletvekilim arkada’ diyor danışmanım. Bir de diyor ki; ‘Hangi parti’. Hangi parti dedikten sonra sinirlendim, camı açtım, ‘Pardon memur bey, hangi parti olduğu sizin işiniz değil. Her parti olabilir. Nihayetinde milletvekili’. Çıkarıyorum kartımı gösteriyorum. Cep telefonuyla biri geliyor, birisi arabanın önüne geçmiş. Birisi de kayıt alıyor. Ben kayıt alındığını da fark etmedim önce. İnanılmaz bir muamele. Tuzağa düşürülmüş gibi biçimde, ‘ihbar var’ diyor. Defalarca aynı polis memuru tarafından durduruldum. Ben bunu yetkililere de bildirdim” .

-“Ben böyle bir işlem yapılsın demedim. O günkü hareketler normal değildi. Bunun üzerine öfke patlaması yaşıyorum. İstemediğim sözler söylüyorum. ‘Kartı çekmeye çalışıyor, amirimle görüşeyim’ diyor. Danışmanım da ‘Bende sizin kimliğini göreyim’ diyor. Bırakın milletvekilini normal vatandaşa eğer bir şey yok ise kimlik kartını gördükten sonra, ciddi bir ihbar veya arama belgen yoksa bu muameleyi yapamazsın. Ben şikayetçi olacağım için isimlerini istiyorum.”

"Ciddi haksız tahrik var"

Polisin kart sormasının normal olduğunu belirten Yılmaz, “Kartı gördüğü halde ‘İhbar var, bu kayıtlı araba değil’ demesi normal bir şey değil. Ben bu aracı 2018 yılından beri kullanıyorum. Benim üstüme kayıtlı. Ben o bölgenin milletvekiliyim. Orada oturuyorum. Meclis açıkken her hafta ordayım, Meclis kapandığından beri her gün oradayım. Trafik polis memurunu bunu bilmemesi abesle iştigal, ‘araba kayıtlı değil’ diyor. Bu benim sorunum mu? Sen kayda bakmadıysan veya bakamadıysan bu benim sorunum mu? Ben kartımı gösteriyorum. Ben milletvekili kartını gösterdikten sonra bana o şekilde muamele etmesi doğru değil. Bir insana bu muamele yapılmaz isyanım. Ciddi haksız bir tahrik var” şeklinde konuştu.

"Kesinlikle polisleri açığa aldırmadım"

Polislerin açığa aldırılmasına ilişkin konuya açıklık getiren Yılmaz, “Kesinlikle ben bu polisleri açığa aldırmadım. Benim işim değil, onların amirlerinin işidir. Onların ne yaptığını da bilmiyorum. Bana kötü muameleyi yapan polis hariç, kayda çeken polis memuru, ve diğer sonradan gelen ekip, danışman ‘kimliğinizi görmek istiyorum‘ dediğinde, ‘vermeyin bunlara kimlik‘ diye bağıran, bana terörist muamelesi yapan polisi yolda görsem tanımam. Bunlar kesinlikle kendi amirlerinin işidir, kimsenin açığa alınması, sürülmesi ile ilgili alakam olamaz” diye konuştu.

"Polis teşkilatımızdan özür diliyorum"

Olayın kurgu olduğunu düşünen Yılmaz, “Bu şekilde tepe kamerası, yaka kamerası değil, yasal bir çekim değil. Cep telefonu ile çekiliyor, ‘kaydediyorum, kaydediyorum’ diye konuşuyor. Bu kadar insan tahrik altında bırakılamaz. Ben yasal olmayan şekilde bir insanı yarım saat ve yasal olmayan şekilde servis et. Kime servis ediliyor? Sicili belli, Ali Mahir Başarır’a servis ediliyor. İstanbul İl Başkanı polise taş atan birisi, ona bir şey söyledi mi? Ben bunun hepsinin kurgu olduğunu düşünüyorum. Benim polisimle sorunum olmaz. Ben onları severdim, onlarda beni sever, sayar. Polislerin görevini yapmaması, kötüye kullanmasıdır. Ben polis teşkilatımızdan, değerli milletimizden özür diliyorum. O sözleri sarf etmemem gerekiyordu” dedi.

Polis ile Yılmaz arasında şu diyalog yaşandı:

Polis: Plakanız otoyolda durmadan ihbar ediliyor. Sistemde milletvekili aracı olarak çıkmıyor.

Milletvekili Yılmaz: Yani bu benim sorunum mu?

Polis: Bizim de sorunumuz…

Milletvekili Yılmaz: Uzaklaş. İçeri çemkiriyorsun, tükürük geliyor içeriye, uzaklaş. Kim ihbar ediyor benim arabamı? Senin adın ne?

Polis: Ekipler... Telsizden ihbar geliyor. HTS kayıtları.

Milletvekili Yılmaz: Ekibe tükürürüm. Böyle terbiyesizlik mi olur? Ne zaman Erdemli'ye gelsem bu pislikle uğraşıyorum.

Milletvekili Yılmaz: Adını verir misin sen?

Polis: Bir saniye bilgi vereceğim.

Milletvekili Yılmaz: Şerefsize bak.

Polis: Hanımefendi küfretmeyin, hakaret etmeyin lütfen.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
2022 - 2023 memur ve emekli zamlı maaşlar! Öğretmen, imam, mühendis, polis...
Foto Galeri 2022 - 2023 memur ve emekli zamlı maaşlar! Öğretmen, imam, mühendis, polis... Galeriye Gözat