BIST 2.796
DOLAR 17,96
EURO 18,33
ALTIN 1.031,00
HABER /  POLİTİKA

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül istifa ederken Zeybekçi'ye dokundurdu

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül istifasını açıklayarak, "Seçim sonucunda alınan başarıda şunu gördük ki gerçekten ilçelerimizde çok doğru adaylarla yola çıktık. Yine olsa yine aynı adaylarla yola çıkardık. İlçe belediye başkan adaylarımız Büyükşehir adayımızdan daha çok oy almış" dedi.

Abone ol

İZMİR'de, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Bayındır ve Bergama ilçelerinin kazanılıp Torbalı, Ödemiş, Menderes, Kemalpaşa ve Selçuk'ta ise belediye başkanlığının CHP'ye geçmesinin ardından istifa eden AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül, basın toplantısı yaptı. 

Partililerin de bulunduğu basın toplantısında istifa sürecine değinen Şengül, "2-3 gündür Ankara'daydım. Bazı görüşmeler sonucunda bir karar verdik. Mensubu olmaktan gurur duyduğum AK Parti'de ikinci kez il başkanlığına atandım. 14 aydır bu görevi hırs ve beklenti içinde olmadan, partimin başarısı için yürüttüm. Hızlı bir yapılanma içine girdik. Teşkilatlarımızla birliği sağlama noktasında önemli adımlar attık. İlçelerimizde başarıya inanmış dava arkadaşlarımızla yola çıktık. Bu sürece 2 ayrı önemli seçim sığdırdık. Türkiye'nin yapısı, değişen sistem için güzel bir seçimle başarıyla ulaştık. Yüzde 33 oy alarak ülke genelinde sağlanan başarıya İzmir olarak önemli katkı sağladık, 8 milletvekilimizle temsil ediliyoruz" diye konuştu.

İlçe belediye başkan adaylarımız Büyükşehir adayımızdan daha çok oy almış

Genel seçimden sonra bu kez de 31 Mart yerel seçimlerine hiç ara vermeden çalıştıklarını anlatan Aydın Şengül, ilçe belediye başkan adaylarının arkasında durdu. Şengül, "Yerel seçimler öncesinde ilçelerimizdeki sorunları tespit ettik. İl Başkanlığımızın ekipleriyle ciddi çalışmalar yaptık. Kimler belediye başkanı adayı olabilir konusunda çok önceden ince eleyip sık dokuduk, teşkilatlarımızı dinledik. Bunlarda yakın uzak ilişkisine bakmadan, çıkar ilişkisine bakmadan, en doğru kararı vermeye çalıştık. Seçim sonucunda alınan başarıda şunu gördük ki gerçekten ilçelerimizde çok doğru adaylarla yola çıktık. Yine olsa yine aynı adaylarla yola çıkardık. İlçe belediye başkan adaylarımız Büyükşehir adayımızdan daha çok oy almış. Teşkilatlarımızdan oluşan ekiplerle tek tek ilçeler tarandı. İnsanlarla bire bir çalışmalar yapıldı. 17 yıldır her seçimde görev alıyorum, hiçbir seçimde kadınlarımız, gençlerimizle teşkilatımız bu kadar bütünleşmemişti. Başarı, başarısızlık ne, onu da söylemiyorum. 7 olan belediye sayımız 4'e düştü. 2014'te bölünmeden dolayı birçok ilçede belediye başkanlığı kazanmıştık. Bu sefer oylarımızı artırmamıza rağmen kaybettik" dedi.

Sistem gereği artık barajın yüzde 30- 40'larda değil yüzde 50'lerde olduğunu dile getiren Aydın Şengül, "İnsanlarla bire bir çalışmalar yapıldı. 17 yıldır her seçimde görev alıyorum. Seçimde kadınlarımız, gençlerimizle teşkilat samimiyetle bütünleşti. Herkesin dertleriyle, sıkıntılarıyla, dertleriyle ilgilendik, insanlara ulaşmaya çalıştık" ifadelerini kullandı.

Bazı insanların sahte tevazudan kurtulması lazım

Partilerinin kuruluşunda görev aldığını, sonrasında il başkanlığı, milletvekilliği yaptığını söyleyen Şengül şöyle devam etti:

"Sonrasında sivil hayata alıştık ama çağırdılar il başkanlığı görevi verdiler. Ben şahsım olarak kendimi vatanıma, milletime, partime borçlu hissediyorum. Sırf o nedenden bu görevi kabul ettik. Allah şahittir ki hiçbir kişisel beklentim, ihtirasım, milletvekili mi bakan mı olurum beklentim yok. Hiç, en ufak bir şekilde de heyecanlandırmıyor. Bu görevi yaparken gücüm yettiğince yapmaya çalıştım. Sonuçta bizler de insanız, mükemmel değiliz. Eksiklerimiz, hatalarımız mutlaka olmuştur. Bazıları da şu erdemi gösterebilmeli, sahte tevazusundan kurtulup sanki siyasette onlar olmadan bir şey yapılmıyormuş gibi davranamamalılar. Yıllardır siyasette kalan, nemalanan insanların belli noktalarda durmaları gerekiyor. Yeni yüzlerin, gençlerin önünü açmak gerekiyor. Yüzlerce arkadaşımız il başkanlığı yapabilecek kapasiteye sahip. Bizler de bu bilgi birikimimizi onlara katkı olarak sunacağız."

İzmir'e patron ve ağabeyin gerekli olmadığını ifade eden Şengül, "İzmir'e hizmetkar lazım, yüreği olacak, samimi insanlar lazım. Bir insanı zorla sevemezsiniz. Bağlantı kurarsanız seversiniz, kurmazsanız sevemezsiniz. İlçelerde, mitingde insanlara baktığımızda masum, samimi, gözlerine baktığınız, sizden beklentisi olan insanların ahını almamak lazım. Onların üzerine basıp siyaset yapmamak lazım. Partimizde özeleştiriler yapılıyor. Biz başkalarını eleştirmeden önce kendi olumsuzluklarımızı tamamlamamız gerekiyor. Kimseye kırgın, kızgın değilim. Kimseden bir alkış da beklemiyorum" dedi.

Başarısızlık bana ait değilse istifalar devam eder

Açıklamasından sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Aydın Şengül, Büyükşehir adayı Nihat Zeybekci ile arasında sorun olup olmadığın yönelik soru üzerine, "İzmir'le ilgili başarı varsa başarı herkesin olsun. Başarsızlık benim olsun. Benim kafamda böyle bir şey vardı. 1 yıllık zor bir süreçte böyle bir görev yaptık. Bazen siyasette herkesin kendine göre böyle bir hesabı olabilir. İnsanlar yüzüne bakıldığında kimin ne düşündüğü bilemiyorsunuz. Ben kendi adıma gerekeni yaptım. Başarısızlık varsa ve tek başına sorumluluk benimse sorun yok, herkes görevine devam eder. Ama bana ait değilse istifalar devam eder. Nereden baktığınıza bağlı. Ciddi bir oy artışı sağladık. Bunu tek başına Aydın Şengül almadı. Beraber sağladık. Nihat Bey ile süreç içinde çok sorunumuz olmadı. Etaplarla ilgili sıkıntılar oldu. Bazı şeyler söylenmez. Hissedilir, arka planda konuşulur. İyi bir kampanya yürüttük" dedi.

Bundan sonraki planlarıyla ilgili de konuşan Aydın Şengül, "Allah şahidimdir ki hiçbir makam mevki beklemiyorum. Yaptığım görev süresince kalp kırdıysam, birinin hakkını yediysem haklarını helal etsin. Allah bizi affetsin. Biraz da bundan sonraki süreç içinde ailemize, kendimize vakit ayıracağız. Partimiz görev verdiğinde bunu beklentisiz yaparım. Beni bakanlık ve hiçbir görev heyecanlandırmıyor. Biz onları aştık. Kendimizi siyasetçi olarak düzeltmemiz lazım. Günahlardan arınmamız lazım ki halka çare olalım. Bazen sahteleşmeye başlıyoruz. Başkasının istediği gibi görünmeye çalışıyoruz, ben rol yapamıyorum. Bundan sonra da öyle olacağım. Aktif siyaset istemiyorum. İşime döneceğim. Teklif edilse dahi affımı isteyeceğim. Beklenti içinde değilim. Genel Başkanıma kırgın falan da değilim" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Gaziantep'te baharın gelişi coşkuyla kutlandı
Gaziantep'te baharın gelişi coşkuyla kutlandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih Belediyesini ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih Belediyesini ziyaret etti
Hayati Yazıcı'nın acı günü Erdoğan tabuta omuz verdi
Hayati Yazıcı'nın acı günü Erdoğan tabuta omuz verdi
Fenerbahçe'de Yanal kadroyu şekillendirdi
Fenerbahçe'de Yanal kadroyu şekillendirdi
Tartımalı Başkan Tanju Özcan, "Pazartesi'ye istiyorum" deyip talimatı verdi!
Tartımalı Başkan Tanju Özcan, "Pazartesi'ye istiyorum" deyip talimatı verdi!
Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanlığı koltuğunu devretti İşte açıklamaları
Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanlığı koltuğunu devretti İşte açıklamaları
Eski hostes dehşet saçmıştı! Akıbeti belli oldu
Eski hostes dehşet saçmıştı! Akıbeti belli oldu
İngiliz Büyükelçi ülkesinin Hindistan'da yaptığı katliam için özür dilemedi
İngiliz Büyükelçi ülkesinin Hindistan'da yaptığı katliam için özür dilemedi
ASELSAN'ın gözü Güney Amerika'da
ASELSAN'ın gözü Güney Amerika'da
Süleyman Soylu'dan CHP'li Erkek hakkında suç duyurusu
Süleyman Soylu'dan CHP'li Erkek hakkında suç duyurusu